استعلام اصالت بیمه نامه از موضوعات مهم این روزها می باشد که تمام دارندگان خودرو ها و و سایل نقلیه موتوری باید نسبت به آن توجه داشته باشند. استعلام اصالت بیمه نامه ،همان طور که می دانید، تمام رانندگان خودروها و موتورسیکلت ها باید وسایل نقلیه خود را بیمه کرده تا در صورت بروز حوادث ناگوار مانند تصادف، آتش سوزی و موارد این چنینی دیگر بخشی یا همه خسارت آن ها جبران شود. استعلام اصالت بیمه نامه ،مهم ترین بیمه های مربوط به وسایل نقلیه شامل بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث هستند.استعلام اصالت بیمه نامه ، بیمه شخص ثالث از اهمیت بیش تری برخوردار بوده و به همین دلیل اجباری است.استعلام اصالت بیمه نامه ، اما بیمه بدنه اختیاری بوده اما با این وجود از اهمیت بالایی برخوردار است. استعلام اصالت بیمه نامه ،به هر حال، نکته مهم در هنگام خرید بیمه شخص ثالث و بدنه یا حتی انواع دیگر بیمه نامه ها استعلام بیمه نامه و پیگیری اصالت بیمه می باشد. استعلام اصالت بیمه نامه ،این کار به شما اطمینان خواهد داد که بیمه معتبری را برای خودرو یا موتورسیکلت خود خریداری کرده اید.

سامانه استعلام بیمه نامه

شرکت بیمه مرکزی ایران برای سهولت کاربران جهت استعلام اصالت بیمه نامه ، اقدام به راه اندازی بخشی در سامانه خود برای انجام این کار کرده است.استعلام اصالت بیمه نامه ، بنابراین، کاربران می توانند به این سامانه مراجعه کرده و نسبت به استعلام بیمه نامه مورد نظر خود اقدام نمایند. با توجه به این که از سال ۹۹ اعطای برگه های کاغذی در کنار بیمه نامه متوقف شده و تنها شماره های مربوط به بیمه نامه از طریق ارسال پیامک به دست بیمه شدگان می رسد، لزوم استعلام بیمه نامه افزایش یافته است. به این ترتیب، شما می توانید از طریق سامانه استعلام اصالت بیمه مرکزی و با وارد کردن شماره بیمه نامه خود، کد ملی و اطلاعات خواسته شده دیگر استعلام بیمه خریداری شده تان را بررسی کنید. استعلام اصالت بیمه نامه ،ما در ادامه نحوه استفاده از این سامانه برای استعلام بیمه نامه را به طور مفصل برای شما بیان خواهیم کرد تا در این مورد با مشکلی مواجه نباشید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 


روش های استعلام اصالت بیمه نامه

همان گونه که اشاره کردیم، شما می توانید با استفاده از سامانه ای که توسط بیمه مرکزی برای استعلام بیمه نامه ایجاد شده است، صحت اعتبار بیمه خریداری شده خود را بسنجید. استعلام اصالت بیمه نامه ،در این سامانه چندین روش مختلف برای استعلام بیمه در نظر گرفته شده است که شامل انجام این کار با کد یکتا، استفاده از پیامک، استفاده از شماره بیمه نامه و استعلام با کد VIN می باشد. با توجه به این که برای استفاده از هر کدام از این روش ها جهت استعلام اصالت بیمه باید به سامانه مورد نظر مراجعه کنید، ابتدا نحوه ورود به این سامانه را بیان کرده و در ادامه هر کدام از روش ها برای استعلام بیمه را توضیح خواهیم داد. توجه داشته باشید که یک سری اطلاعات مانند شماره بیمه نامه، کد ملی و نام شرکت بیمه گر در هنگام استفاده از همه این روش ها لازم است. پس قبل از اقدام برای استعلام اصالت بیمه نامه به آماده بودن این موارد توجه داشته باشید.

جهت ورود به سامانه استعلام بیمه نامه بیمه مرکزی لازم است یک سری مراحل را طی کنید. استعلام اصالت بیمه نامه ،بعد از ورود به این سامانه با استفاده از هر کدام از این روش ها که دوست داشته باشید، می توانید فرآیند استعلام را پشت سر بگذارید. مراحل ورود به سامانه مذکور شامل موارد زیر می شوند.

 1. ۱باید آدرس اینترنتی این سامانه را در مرورگر خود جست و جو کنید. جهت این امر لازم است نشانی www.centinsur.ir را در وارد کرده و سرچ نمایید.
 2. ۲کمی صبر کنید تا نتایج جست و جوی شما بالا آمده و سپس بر روی اولین سایت با همین آدرس کلیک کرده و وارد شوید.

  استعلام بیمه نامه

 3. ۳سپس وارد صفحه اصلی سایت استعلام بیمه نامه می شوید. با استفاده از اهرم کشویی در سمت راست این صفحه به سمت پایین ان حرکت کنید. در قسمت پایین این صفحه گزینه های متعددی را برای دریافت خدمات مختلف مشاهده خواهید کرد. بر روی اولین گزینه این لیست با عنوان « استعلام اصالت بیمه نامه » کلیک کرده و وارد این بخش شوید.

  استعلام اصالت بیمه نامه

 4. ۴به محض ورود به صفحه اصلی استعلام اصالت بیمه نامه ، یک لیست از اطلاعات به شما نمایش داده می شود. این اطلاعات شامل قوانین و مقررات استفاده از این سامانه و اطلاعاتی است که ممکن است در حین استفاده از آن نیاز داشته باشید. باید این اطلاعات را با دقت مطالعه کرده و در صورت موافق بودن با آن ها گزینه «می پذیرم» در قسمت پایین صفحه را کلیک کنید.

  استعلام اصالت بیمه

 5. ۵در نهایت وارد این بخش شده و روش های گوناگون استعلام اصالت بیمه نامه ، برای شما نمایش داده می شود.

  استعلام اصالت بیمه مرکزی

در این بخش نحوه ورود به سامانه استعلام اصالت بیمه نامه ، بیمه مرکزی را به طور کامل برای شما بیان کردیم. بنابراین، با استفاده از این مطالب می توانید به این سامانه وارد شده و با استفاده از هر کدام از این روش ها که تمایل داشته باشید نسبت به استعلام بیمه خود اقدام نمایید. در ادامه نحوه استفاده هر یک از این روش ها را هم به طور مفصل برای شما توضیح خواهیم داد.


استعلام اصالت بیمه نامه با کد یکتا

یکی از روش های در نظر گرفته شده برای استعلام بیمه نامه استفاده از کد یکتا است. جهت انجام استعلام بیمه با استفاده از کد یکتا باید بعد از ورود به صفحه اصلی این سامانه که در بخش قبل نحوه ورود به آن را برای شما توضیح دادیم، گزینه «استعلام با کد یکتا» را بزنید. استعلام اصالت بیمه نامه ،بعد از کلیک بر روی این گزینه از شما خواسته می شود اطلاعاتی چون شماره یکتا بیمه نامه، کد ملی / شناسه ملی فرد استعلام کننده را وارد کنید. بعد از وارد کردن این اطلاعات به صورت دقیق، باید کد امنیتی موجود را هم در کادر مربوطه به خود قرار داده و در نهایت گزینه «استعلام» را بزنید. به این ترتیب، استعلام اصالت بیمه نامه شما انجام شده و اطلاعات آن به شما داده خواهد شد. در صورتی که بیمه نامه شما معتبر باشد دیگر مشکلی نداشته و می توانید با خیالی راحت از ان استفاده کنید. در غیر این صورت باید نسبت به پیگیری این بیمه نامه و در صورت نیاز شکایت از شرکت ارائه دهنده اقدام نمایید.

استعلام بیمه نامه با کد یکتا


استعلام اصالت بیمه نامه با پیامک

روش دیگر که در سامانه استعلام اصالت بیمه مرکزی در اختیار شما قرار داده شده است، استفاده از پیامک می باشد. برای استفاده از این روش هم بعد از ورود به صفحه اصلی این سامانه باید بر روی گزینه «استعلام با پیامک» کلیک کنید. اطلاعات لازم برای استفاده از این روش در اختیار شما قرار خواهد گرفت.استعلام اصالت بیمه نامه ، طبق الگوی در نظر گرفته شده برای استعلام اصالت بیمه با استفاده از پیامک، شما باید پیامک خود را با توجه به یکی از الگوهای زیر بنویسید.

در نهایت باید یکی از الگوها را انتخاب کرده و پیامک خود را طبق آن نگارش کنید. سپس این پیامک را به شماره ۳۰۰۰۲۶۲۱ بفرستید. برای استفاده از این روش یعنی استعلام بیمه نامه با استفاده از پیامک می تواند از سیم کارت هر کدام از اپراتورها اقدام کنید و محدودیتی در این زمینه نخواهید داشت. نکته حائز اهمیت در نوشتن صحیح اطلاعات در هر الگویی است که از آن استفاده می کنید.استعلام اصالت بیمه نامه ، در این روش هم بعد از ارسال پیامک توسط شما، نتایج مربوط به اصالت بیمه خریداری شده از طریق پیامک برای تان فرستاده خواهد شد.


استعلام اصالت بیمه نامه با شماره بیمه نامه

روش بعدی که در سامانه استعلام اصالت بیمه نامه ، بیمه مرکزی قرار داده شده است، استفاده از شماره بیمه نامه برای آگاهی از حت اعتبار بیمه نامه خریداری شده می باشد. در این روش هم باید بر روی گزینه «استعلام با شماره بیمه نامه» در صفحه اصلی کلیک کنید تا امکان استعلام برای شما فراهم شود. بعد از کلیک بر روی گزینه مذکور از شما درخواست می شود یک سری اطلاعات را وارد کنید. این اطلاعات شامل موارد زیر می شوند.

استعلام اصالت بیمه با شماره بیمه نامه

 1. ۱در اولین بخش باید نام شرکت بیمه ای خود را مشخص کنید. برای این کار بر روی کادر موجود در زیر گزینه «شرکت بیمه گر»  کلیک نموده تا نام شرکت های مختلف بیمه ای برای شما نمایش داده شود. نام شرکت مورد نظر که بیمه خود را از آن خریداری کرده اید را در لیست نمایش داده شده پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.
 2. ۲بعد از وارد کردن نام شرکت بیمه گر باید شماره بیمه نامه خود را هم در کادر مربوطه وارد کنید. شماره بیمه نامه در اطلاعات بیمه ای شما از جمله کارت بیمه وجود دارد. باید این شماره را هم پیدا کرده و در این بخش وارد کنید.
 3. ۳در نهایت هم باید کد ملی و شناسه ملی خود را در کادر مربوط به آن وارد نمایید.

بعد ورود این این اطلاعات که برای انجام استعلام اصالت بیمه نامه ، با استفاده از شماره بیمه نامه از شما درخواست می شوند، باید کد امنیتی موجود در صفحه را هم در جایگاه خود قرار داده و گزینه «استعلام» در پایین صفحه را بزنید. کار استعلام بیمه شما با استفاده از شماره بیمه نامه انجام گرفته و اطلاعات مربوط به صحت اعتبار آن در اختیارتان قرار می گیرد.


استعلام اصالت بیمه نامه با کد VIN

راه بعدی که در این سامانه جهت تایید اعتبار بیمه نامه شما برای تان فراهم شده است، استفاده از کد VIN می باشد. تمام خودروها دارای یک کد VIN مشخص می باشند که هم در قسمتی از بدنه خودرو شما ثبت شده است و هم بر روی کارت ماشین تان نوشته شده است. بهتر است این کد را از طریق کارت ماشین خود استخراج کنید تا امکان استعلام اصالت بیمه نامه ، به وسیله آن فراهم شود. به هر حال، برای انجام استعلام بیمه با استفاده از این کد هم لازم است چند مرحله را طی کنید.

استعلام اصالت بیمه نامه با کد vin

 1. ۱ابتدا باید در سامانه مربوطه بر روی گزینه «استعلام با کد VIN» کلیک نمایید.
 2. ۲بعد از انتخاب این گزینه از شما درخواست می شود که این کد و شماره تلفن خود را در کادری که برای آن ها قرار داده شده است، وارد کنید. در نهایت کد امنیتی موجود را هم وارد کرده و گزینه «ارسال کد تایید» در قسمت پایین این صفحه را بزنید.
 3. ۳بعد از این که کد VIN و شماره تلفن همراه خود را وارد کردید، یک کد تایید به این شماره تلفن ارسال می شود که باید آن را هم وارد کنید. در صورتی که صحت شماره تلفن وارد شده توسط شما تایید شود، می توانید نسبت به استعلام اصالت بیمه نامه ، خود با استفاده از این روش اقدام نمایید. توجه داشته باشید که شما تنها 5 بار در روز مجاز هستید که با یک شماره تلفن نسبت به استعلام بیمه خریداری شده خود اقدام کنید.

تا این جا روش های گوناگون در نظر گرفته شده استعلام اصالت بیمه مرکزی را برای شما بیان کردیم. همان طور که مشاهده کردید، استفاده از این روش ها بسیار ساده بوده و به راحتی می توانید به این سامانه مراجعه و نسبت به استعلام اصالت بیمه نامه ، خود اقدام کنید. هم چنین، روش های در نظر گرفته شده برای این کار از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و شما می توانید هر یک از آن ها را که تمایل داشته باشید، برای استعلام بیمه استفاده کنید. پس با توجه به این که این روزها معمولا بیمه های کاغذی صادر نشده و شماره بیمه از طریق پیامک فرستاده می شود، بهتر است با استفاده از این روش ها از صحت اعتبار بیمه نامه های خریداری شده خود اطمینان پیدا کنید.


نتیجه گیری:

با توجه به این که در سال های اخیر اعطای برگه های کاغذی بیمه نامه انجام نمی گیرد و شماره بیمه نامه خریداری شده از طریق پیامک ارسال می شود، استعلام اصالت بیمه نامه ، از اهمیت بالایی برخوردار است. شرکت بیمه مرکزی راه های گوناگونی برای انجام این کار از طریق سامانه مربوطه برای شما در نظر گرفته است. از جمله مهم ترین راه هایی که می توانید نسبت به استعلام اصالت بیمه از طریق سامانه و به صورت آنلاین اقدام کنید، استفاده از کد یکتا، شماره بیمه نامه، کد VIN و استفاده از پیامک می باشد. ما در این جا هر کدام از این روش ها برای استعلام بیمه نامه را به طور مفصل برای شما توضیح دادیم. بنابراین، شما می توانید از طریق هر یک از این روش ها که تمایل داشته و اطلاعات مورد نیاز آن در دسترس شما قرار دارد، برای استعلام بیمه اقدام نمایید. قبل از اقدام برای استعلام اصالت بیمه مرکزی بهتر است اطلاعات مورد نیاز برای انجام این کار از جمله کد یکتای ماشین، شماره بیمه نامه، کد VIN و کد ملی خود را اماده داشته باشید تا در هنگام مراجعه به این سامانه با مشکل مواجه نشوید.

 

سوالات متداول

1- روش های استعلام اصالت بیمه نامه کدام اند؟

با استفاده از سامانه استعلام اصالت بیمه نامه بیمه مرکزی می توانید اصالت بیمه نامه خودرو خود را با کد یکتا، پیامک، شماره بیمه نامه و کد VIN بررسی نمایید.

2- آیا استعلام اصالت بیمه نامه با پیامک امکان پذیر است؟

بله، برای استعلام اصالت بیمه نامه با پیامک باید از طریق شماره بیمه نامه چاپ شده * شماره بیمه گذار * ۱ و سایر روش هایی که در مقاله ذکر شد اقدام نمایید.

3- استعلام بیمه نامه با شماره بیمه نامه چگونه انجام می شود؟

برای این کار باید در سامانه استعلام اصالت بیمه مرکزی  بر روی گزینه «استعلام با شماره بیمه نامه» در صفحه اصلی کلیک کنید و ادامه مراحل را طبق مقاله پیش بروید.

 

Source:hamrahmoshaver.com
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]