اکثر مردم اطلاعات چندانی درباره بیمه و انواع بیمه آن ندارند. با این حال، قوانین بیمه‌ای و پوشش‌های بیمه‌نامه‌ها یک جنبه مهم از رفاه مالی  شما محسوب می‌شود و داشتن سیاست‌های مناسب و به‌صرفه می‌تواند تأثیر جدی بر زندگی شما داشته باشد. از طرف دیگر هیچ بیمه‌ نامه واحدی وجود ندارد که تمام جنبه‌های خطرات و حوادث تهدید کننده زندگی شما را پوشش بدهد. بنابراین، اگر می‌خواهید درصورت بروز حادثه، بیماری، کارافتادگی، بازنشستگی و … از بروز مشکلات مالی عمده  برای خود و خانواده و عزیزانتان جلوگیری کنید، به انواع بیمه مختلفی از پوشش نیاز خواهید داشت. پس مهم است که اطلاعات هرچند اندک اما کافی درباره بیمه و اهمیت آن، انواع بیمه و مزایای بیمه‌های مختلف داشته باشید. ما در این مقاله قصد داریم انواع بیمه را به زبان ساده و در چند دقیقه برای شما توضیح بدهیم.


انواع بیمه ،بیمه چیست؟

بیمه درحقیقت یک قرارداد حقوقی بین شما و یک شرکت بیمه (بیمه‌گر) است که بر اساس آن شرکت بیمه متعهد می شود در صورت وقوع حادثه و بیماری و ازکارافتادگی خسارت واردشده به شما را تا سقف مشخصی که در بیمه‌نامه تعیین شده، جبران کند. به طور کلی بیمه‌ها اعم از بیمه اتومبیل و بیمه مسافرت یا بیمه بازنشستگی و بیمه عمر و حتی بیمه درمان و بیمه تکمیلی در سه دسته بیمه اشخاص، بیمه اموال و بیمه مسئولیت تقسیم‌بندی می‌شوند. در ادامه هرکدام از این دسته‌های بیمه‌ای و محصولات و پوشش‌های مربوط به آن‌ها را به‌صورت جداگانه به شما معرفی می‌کنیم.


انواع بیمه ،بیمه شخص ثالث

انواع بیمه ،این بیمه شامل هرگونه خسارت مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث در حوادث رانندگی است. بر اساس قانون، خرید بیمه شخص ثالث برای تمام خودروها اجباری است و نداشتن این بیمه عواقب جبران ناپذیری برای دارندگان وسائل نقلیه به همراه خواهد داشت. بیمه شخص ثالث برای وسایل نفلیه مختلف از جمله خودروها و موتور سیکلت‌عا استفاده می‌شود.


انواع بیمه ،بیمه اشخاص چیست و چه نوع بیمه ‌نامه ‌هایی را شامل می ‌شود؟

انواع بیمه ،همان‌طور که از نام این دسته از بیمه‌ها مشخص است، هرگونه بیمه‌ای که مربوط به جان و سلامتی اشخاص باشد و پرداخت خسارت‌های بدنی و جسمی را پوشش بدهد بیمه اشخاص محسوب می‌شود. اصلی‌ترین بیمه‌‌نامه‌های اشخاص نیز عبارتند از: بیمه عمر، بیمه حادثه و بیمه درمان (بیمه تکمیلی). البته بیمه‌هایی مثل بیمه از کار افتادگی، بیمه مراقبت طولانی مدت و بیمه‌ مسافرتی نیز به‌نوعی بیمه اشخاص هستند.


انواع بیمه ،منظور از بیمه اموال چیست؟

چه کالاهایی تحت پوشش بیمه اموال قرار می‌ گیرند؟

انواع بیمه نامه‌های اموال، خسارت‌های وارد شده به اموال و دارایی‌های افراد بیمه‌‌شده را پوشش می‌دهند. این بیمه‌نامه پوششی برای خسارات‌های ناشی از حوادث و بلایای طبیعی هستند و معمولا آتش‌سوزی، سیل، سرقت، آب‌و‌هوا و سایر خسارت‌های حادثه‌ای و خارج از کنترل به خانه یا ماشین یا کارخانه شما را جبران می‌کنند.

به‌طور کلی بیمه اموال ۳ نوع بیمه را شامل می‌شود:

·     بیمه آتش‌ سوزی (شامل خسارت‌های ناشی از زلزله و سرقت هم می‌شود.)

·      بیمه مهندسی

·      بیمه حمل‌ و نقل کالا (صادرات، واردات، ترانزیت، داخلی)

البته بیمه‌های تخصصی‌تر اموال نیز وجود دارد که پوشش خسارت‌هایی مثل مرگ‌ومیر طیور و آبزیان، مرگ‌و‌میر زنبور‌عسل و کرم‌ابریشم، خسارت محصولات کشاورزی و … را هم شامل می‌شود.


انواع بیمه ،بیمه مسئولیت چه کاری برای ما انجام می‌ دهد؟

یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین انواع بیمه مخصوصا برای مشاغل، بیمه مسئولیت است. یک بیمه‌ نامه مسئولیت، از شما و کسب‌وکارتان در برابر ادعاهای خسارت ناشی از حوادث غیرعمدی که ممکن است به افراد و دارایی‌هایشان آسیب برساند، پشتیبانی می‌کند. درواقع بیمه مسئولیت هزینه‌های قانونی و پرداخت‌هایی را پوشش می‌دهد که شخص بیمه‌شده مسئول آن شناخته می‌شود. البته خسارت عمدی، مسئولیت‌های قراردادی و تعقیب کیفری شامل پوشش‌های این بیمه نخواهند بود.

انواع بیمه های مسئولیت طیف گسترده‌ای دارند، اما به‌طور کلی می‌توان آن‌ها را به چند دسته اصلی طبقه‌بندی کرد که عبارتند از:

·

بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

·      بیمه مسئولیت حرفه‌ای و مدنی (بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان، پیراپزشکان، مهندسان و…، بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهدکودک، بیمه مسئولیت حرفه‌ای شهربازی و اماکن تفریحی و…)

·      مسئولیت تولیدکنندگان در قبال مصرف‌کنندگان (بیمه مسئولیت ناشی از تولید)

·      بیمه مسئولیت عمومی (بیمه مسئولیت جامع شهرداری، بیمه مسئولیت تابلوهای تبلیغاتی، بیمه مسئولیت مدیران مراکز آموزشی و ….)

 

به جز این، شرکت‌های بیمه بیمه‌های خاص دیگری هم عرضه می‌کنند که شاید چندان به‌کار بخش بزرگی از افراد نیاید. منتها ممکن است در شرایطی و برحسب موقعیت نیازمند تهیه و خرید یکی از انواع بیمه نامه‌های خاص زیر باشید:


انتخاب یک راه درآمد یا تضمین آینده، همیشه یکی از گزینه‌های افراد به خصوص سرپرستان خانواده ‌است. با انتخاب انواع بیمه عمر می‌توان علاوه بر سرمایه‌گذاری برای روز‌های آینده، از پوشش‌های بیمه‌ای نیز  استفاده کرد. با توجه به‌ انواع بیمه عمر، بهتر است قبل از تهیه این بیمه از مزیت‌ها و پوشش‌های آن مطلع باشید. اینکه هر یک از انواع بیمه عمر چه شرایطی دارند و برای چه ‌افرادی مناسب هستند، در ادامه توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انواع بیمه،بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر با نام‌های گوناگونی مانند: بیمه زندگی، بیمه سرمایه گذاری و بیمه فوت شناخته می‌شود که در کل معنای یکسانی دارند. در حقیقت اصل و اساس این بیمه‌نامه حمایت بیمه شده در طول قرارداد و حمایت از بازمندگان در صورت فوت بیمه شده‌ است.


بیمه عمر انواع گوناگونی دارد که در تضمین آرامش آینده طراحی و ارائه شده‌ است. انواع بیمه عمر به شرح زیر است:


انواع بیمه ،بیمه زندگی: نام دیگر بیمه عمر

آسایش در زندگی برای همه ما اهمیت زیادی دارد. تا زمانی هم که اتفاقی نیفتاد، ارزش آن را نخواهیم دانست.  جلوی اتفاق و حوادث را که نمی‌­توان گرفت؛ اما می‌­توان با راهکارهایی، خطر ریسک آن­ها را کاهش داد و یکی از آن موارد بیمه زندگی است. در حالت کلی بیمه را روشی برای مدیریت و کاهش ریسک می­نامند. حالا بعضی موارد مانند بیمه زندگی، علاوه برکاهش ریسک، روش سرمایه گذاری هم به حساب می‌­آید. بیمه زندگی، نام دیگر بیمه عمر، یکی از محصولات بیمه‌ای است که بیمه­‌گزار با پرداخت ماهیانه یا سالیانه مبلغی،سرمایه گذاری کرده تا بتواند بعد از مدت مشخصی مانند ۳۰ سال، اصل حق بیمه پرداختی به همراه سود آن را دریافت کند.

نکته اصلی اینجاست بیمه زندگی هزینه نیست؛ بلکه بهترین روش برای سرمایه گذاری به حساب می­آید. شما می­توانید با پرداخت مبلغی که خودتان میزان ماهیانه آن را تعیین می­کنید، بعد از چند سال (بهتر است که حداقل ۵ سال پرداخت حق بیمه باشد.)، هم مبلغ پرداختی و هم سود آن را دریافت کنید. حتی برای مواقعی که آسیب جدی به شما وارد می­شود، می­توانید از این بیمه برای جبران و پوشش هزینه استفاده کنید.


بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

بیمه عمر و سرمایه گذاری یکی از محبوت‌ترین انواع بیمه عمر است که در سرتاسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است. این بیمه‌نامه مزایایی مانند پوشش‌ها و سرمایه گذاری را برای بیمه‌گزار فراهم می‌کند.
این بیمه هم برای زمان حیات بیمه شده و هم در زمان فوت بیمه شده پوشش‌های گوناگونی دارد. مهم‌ترین مزیت بیمه عمر و سرمایه گذاری این است که حق بیمه عمر در پایان قرارداد به همراه سود تضمینی پرداخت خواهد شد.

بیمه عمر زمانی

در این نوع از بیمه‌نامه، فرد برای مدت محدودی قرارداد دارد و در بازه زمانی مشخص شده‌ اگر فوت کند، شرکت بیمه، سرمایه فرد فوت شده را به بازماندگان پرداخت می‌کند. البته در انواع بیمه عمر، بیمه عمر زمانی شرایط خاصی دارد که‌ اگر فرد بیمه شده در پایان قرارداد زنده بماند، شرکت بیمه هیچ مبلغی را به عنوان حق بیمه به ‌او و ذینفعان آن پرداخت نخواهد کرد.
حق بیمه در این نوع از بیمه عمر بسیار ناچیز است و علت اصلی عدم پرداخت حق بیمه در صورت زنده بودن بیمه شده، همین موضوع است.

بیمه تمام عمر

یکی از تعهدات بیمه تمام عمر این است که اگر بیمه شده فوت کرد، سرمایه شخص بیمه شده را به بازماندگان پرداخت کند.
بیمه تمام عمر در حقیقت هیچ کدام از پوشش‌های بیمه عمر را ندارد. این بیمه فقط شامل پوشش فوت می‌شود که اگر بیمه شده در پایان قرارداد زنده باشد، هیچ مبلغی به او پرداخت نخواهد شد.

بیمه عمر مانده بدهکار

در بیمه عمر شرایط افراد در نظر گرفته می‌شود تا متناسب با آن طرح‌های گوناگون ارائه شود. بیمه عمر مانده بدهکار برای افرادی که از بانک‌ها و موسسات مختلف وام دریافت می‌کنند، ضروری است. شرایط این بیمه‌نامه به گونه‌ای است که اگر بیمه شده فوت کند و وام یا بدهی داشته باشد، بدهی‌ها را پرداخت می‌کند.
با انتخاب بیمه عمر، بدهی‌های بیمه‌گزار برای بازماندگان دغدغه نمی‌شود.


انواع بیمه ،بیمه تامین آتیه زنان خانه‌دار

بیمه تامین آتیه زنان خانه‌دار یکی از محبوب‌ترین انواع بیمه است که مورد توجه خانم‌ها است. این بیمه با اضافه کردن یک برنامه سرمایه گذاری به بیمه عمر بلند مدت، طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.
در این طرح افراد با پرداخت حق بیمه علاوه بر سرمایه‌گذاری از پوشش‌های بیمه‌نامه هم بهره‌مند خواهند شد.

بیمه عمر و بازنشستگی

پدر و مادر‌ها همیشه به دنبال این هستند که زندگی بدون دغدغه‌ای را برای خود و فرزندانشان ایجاد کنند. از این رو به فکر سرمایه گذاری‌های مختلف خواهند بود تا در دوران بازنشستگی بتواند درآمد مطلوبی داشته باشند.
با عقد این قرارداد و پرداخت حق بیمه، مبلغ اندوخته شده به عنوان مستمری پرداخت خواهد شد. این بیمه‌نامه برای کسانی که بازنشستگی و مستمری ندارند، بسیار مفید است. تهیه آن به عنوان یک سرمایه گذاری، لذتِ دوران بازنشستگی را افزایش می‌دهد.

بیمه عمر و تامین آتیه فرزندان

بیمه عمر و تامین آتیه فرزندان یکی دیگر از انواع بیمه عمر است که والدین برای فرزندانشان تهیه می‌کنند. این بیمه‌نامه برای فرزندان در سنین پایین و با ماهیت سرمایه گذاری تهیه می‌شود تا هنگامی ‌که به حمایت مالی نیاز بود بتوانند از آن استفاده کنند.
مدت قرارداد بیمه عمر و تامین آتیه فرزندان ۳۰ ساله بوده و در طول تهیه آن، می‌توان از پوشش‌های بیمه عمر و سرمایه گذاری استفاده کرد.

پوشش‌های بیمه عمر

در انواع بیمه عمر درباره ویژگی‌های هر بیمه‌نامه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. مزیت مشترک برخی از بیمه‌نامه‌ها را می‌توان پوشش‌های آن در نظر گرفت. این پوشش‌ها به شرح زیر است:

برخی از شرکت‌های بیمه‌ای طرح‌های گوناگون دیگری را ارائه می‌کنند که پوشش‌های تکمیلی محسوب می‌شوند. شما با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.


انواع بیمه ،مزیت‌های انواع بیمه عمر

بیمه عمر، انواع گوناگون دارد و یک قرارداد دوطرفه بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار است که بند‌های مختلفی دارد. بیمه‌گر با توجه به دریافت حق بیمه از طرف بیمه‌گزار، موظف به ارائه پوشش‌های گوناگون است.
در حقیقت پوشش‌ها و سرمایه گذاری را می‌توان جزو اصلی‌ترین مزیت‌های انواع بیمه عمر دانست. مزیت‌های بیمه عمر به شرح زیر است:

پوشش‌ها

پوشش‌های بیمه عمر یکی از ارزنده‌ترین مزیت‌های این بیمه‌نامه بوده و برای بیمه شده بسیار ارزشمند است. نکته بسیار جالب و مهم پوشش‌های انواع بیمه عمر این است که این پوشش‌ها در سرتاسر جهان قابل قبول بوده و شامل پرداخت غرامت است.

معاف از مالیات

بیمه عمر و سرمایه گذاری برای بازماندگان اندوخته قابل قبولی است که متناسب با درصد و الویت پرداخت می‌شود. بر اساس ماده ۱۳۶ قانون مالیات‌های مستقیم، سرمایه بیمه عمر به طور کامل از پرداخت مالیات معاف است.

مشخص کردن سهم بازماندگان

تعیین ذینفعان یکی از قسمت‌های مهم بیمه عمر و سرمایه گذاری است. بیمه‌گزار با توجه به الویت‌های خود، بازماندگان را مشخص می‌کند. همچنین بیمه‌گذار  این اختیار را دارد که در طول قرارداد انواع بیمه عمر، ذینفع‌های بیمه عمر را تغییر دهد یا میزان درصد تعلق گرفته به آن‌ها را جابه جا کند.

پرداخت حق بیمه

با پرداخت حق بیمه، تهیه انواع پوشش‌ها و سرمایه گذاری انجام می‌شود. بیمه عمر در پرداخت حق بیمه بسیار منعطف بوده و بیمه‌گزار با توجه به شرایط خود می‌تواند به صورت ماهانه، سه ماه، شش ماه و سالانه حق بیمه خود را پرداخت کند.

منعطف بودن انواع بیمه عمر

ممکن است در طول قرارداد بیمه عمر، شرایطی به وجود آید که بیمه‌گزار مجبور به تغییر برخی از موارد باشد. تغییر در حق بیمه، نحوه پرداخت، تعداد اقساط، تعداد پوشش‌ها، تعداد ذینفعان و موارد دیگر را می‌توان جزء این شرایط خاص در نظر گرفت.

وام بیمه عمر

سرمایه گذاری که در بیمه عمر ایجاد می‌شود، به عنوان سرمایه و دارایی بیمه‌گزار تلقی می‌شود. هر زمان که بیمه‌گزار درخواست دریافت وام داشته باشد، می‌تواند از اندوخته خود وام بدون ضامن دریافت کند. البته دریافت وام بعد از سال دوم قرارداد امکان پذیر است.

انواع بیمه ،فسخ قرارداد انواع بیمه عمر

بیمه‌گزار این اختیار را دارد، هر زمانی که درخواست کند، بیمه‌نامه فسخ شود و ارزش بازخریدی بیمه عمر بر اساس سال قرارداد محاسبه و به او پرداخت شود.

یکی از مواردی که موجب آسودگی خاطر ما می‌شود، اطمینان از تامین مالی آینده و بازماندگانمان است. اگر با انواع بیمه عمر که در بالا به آنها و مزیت‌هایشان اشاره کردیم آشنا باشید، ممکن است یکی از این بیمه‌ها را انتخاب کنید. همیشه برای انتخاب آگاهانه نیاز به تحقیق و اطلاعات زیادی دارید.

 

Source:azki.com
& bimeh.com
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]