بیمه اتومبیل ،جلوگیری از وقوع حوادث رانندگی تقریبا کار بسیار مشکلی است. بیمه اتومبیل ،هیچ کس نمی‌داند چه اتفاق و یا حادثه ای قرار است رخ بدهد.بیمه اتومبیل ، در این شرایط پیشگیری بهتر از  هر اقدامی ‌است.بیمه اتومبیل ، داشتن بیمه شخص ثالث برای جبران خسارت‌های مالی و جانی حوادث رانندگی لازمه استفاده از هر خودرویی است.بیمه اتومبیل ، در این مقاله می‌خواهیم شما را با بیمه شخص ثالث و ضرورت تمدید به موقع آن آشنا کنیم .

شخص ثالث کیست؟

بیمه شخص ثالث چیست

منظور از شخص ثالث در این بیمه نامه کلیه افراد زیان‌دیده توسط راننده مقصر حادثه می‌باشد. بیمه اتومبیل ،اشخاص ثالث می‌توانند حقوقی و حقیقی باشند و خسارت‌های مالی و جانی داشته باشند.بیمه اتومبیل ، برای مثال شخص ثالث می‌تواند یک عابر پیاده باشد، یا یک مالک خودرویی که آسیب دیده، م یتواند مسافر باشد و یا حتی شهرداری باشد که ایستگاه اتوبوسش خراب شده است.

تعریف بیمه اتومبیل

بیمه اتومبیل ، برای جبران خسارت‌هایی است که به افراد شخص ثالث وارد می‌شود . این بیمه نامه بر اساس تعهدات اش ضرر و زیان مالی و جانی وارد به اشخاص ثالث در یک حادثه رانندگی را جبران می‌کند . البته که در این بیمه نامه برای حمایت از رانندۀ مقصر حادثه پوشش حوادث راننده ارائه می‌شود که خسارت های بدنی و جانی وارد به راننده را جبران می کند.

بیمه اتومبیل برای چه وسایل نقلیه ای صادر می‌شود؟

طبق قانون تمامی وسایل نقلیۀ موتوری می‌بایست بیمه شخص ثالث داشته باشند.بیمه اتومبیل ، این وسایل نقلیه همچون موتور سیکلت خودرو‌های سواری و بارکش، اتوکار و یا حتی ماشین آلات کشاورزی را شامل می‌شوند.

ضرورت استفاده از بیمه اتومبیل

خرید بیمه اتومبیل به معنای پیش‌بینی وقوع حوادث نیست بلکه برای پیشگیری از تحمیل هزینه‌های اضافی در زمان وقوع حادثه است. از سوی دیگر از آنجایی که این بیمه نامه یک بیمه نامه اجباری بوده در صورت عدم تمدید به موقع و یا همراه نداشتن آن مشمول جریمه از سوی راهنمایی و رانندگی می‌گردید و از سوی دیگر می‌بایست جریمه دیرکرد در تمدید به موقع بیمه نامه بپردازید . پس برای جلوگیری از ایجاد هزینه اضافی بیمه نامه‌تان را به موقع تمدید کنید . بیمه اتومبیل ،البته که در با ثبت نام در یادآور بیمه، هیچ وقت تاریخ بیمه شخص ثالث خودتان را فراموش نمی‌کنید.

چرا بیمه اتومبیل اجباری است؟

تا به حال به این فکر کرده‌اید اگر بیمه اتومبیل اجباری نبود چه اتفاقی می‌افتد، فرض کنید در یک حادثه رانندگی منجر به فوت یا آسیب جانی به شخص یا اشخاصی شده است.بیمه اتومبیل ، دراین شرایط زیاندیده با وجود آسیب وارد شده می‌بایست برای دریافت خسارت خود در دادگاه‌ها و به دنبال آدرس و نشانی راننده باشد، حتی ممکن است راننده متواری شود و اوضاع از آنچه که هست بدتر شود. البته اگر راننده را پیدا کنیم و بتوانیم شکایت کنیم، اگر راننده نتواند خسارت ما را بپردازد می‌بایست تا مدت‌ها برای دریافت خسارت‌مان یا هزینه‌های پزشکی و درمانی‌مان منتظر بمانیم تا راننده مبلغی را بپردازد. البته که اگر خودرویی هم آسیب دیده باشد دریافت خسارت آن مثل شکستن شاخ فیل است. اگر بخواهیم از نگاه راننده مقصر به ماجرا نگاه کنیم برای یک تصادف جانی بازداشت شده و از کار و زندگی تا زمان رأی دادگاه یا گذاشتن وثیقه معتبر بیافتد.

بیمه اتومبیل ، برای حمایت از مقصر و زیاندیده در زمان وقوع حوادث رانندگی اجباری شده است و هر کس که خودرویی دارد می‌بایست این بیمه نامه را برای جبران خسارت‌های احتمالی و احقاق حقوق زیاندیده و جبران آسیب وارده به راننده خریداری نماید.

مفهوم خسارت در بیمه اتومبیل

تعریف بیمه شخص ثالث

 

هر گونه آسیب یا ضرر و زیان به جان و مال اشخاص به معنای خسارت است که انواع متفاوتی دارد. همانطور که گفتیم بیمه شخص ثالث خسارت‌های وارده به اشخاص ثالث را جبران می‌کند. به طور کلی بیمه شخص ثالث در سه دسته کلی خسارت‌های وارده را جبران می کند.

خسارت جانی

این پوشش کلیه خسارات و آسیب‌های بدنی و جانی وارده به اشخاص ثالث را جبران می‌کند. بیمه اتومبیل ،جبران خسارت‌هایی مثل غرامت فوت و نقص عضو و هزینه‌های درمانی زیاندیدگان از جمله تعهدات بیمه شخص ثالث می باشند.

خسارت مالی

در پوشش خسارت مالی خسارات وارده به وسیله نقلیه و اموال زیاندیده (به جز راننده) را تا سقف تعهدات بیمه گر جبران می‌نماید. حداقل پوشش مالی در سال ۹۹ معادل ۱۱ میلیون ریال می‌باشد که معادل ۲.۵ درصد نرخ دیه سال (۴۴۰ میلیون تومان) می باشد.بیمه اتومبیل ، بیمه گذاران با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توانند آن را تا سقف نصف دیه معادل ۲۲۰ میلیون تومان افزایش دهند.

حوادث راننده

بیمه شخص ثالث خسارت‌های جانی وارده به راننده مسبب حادثه را جبران می‌نماید. سقف جبران خسارت پوشش حوادث راننده  برابر با میزان دیه مرد مسلمان در ماه‌های غیر حرام می‌باشد.

جریمه نداشتن بیمه اتومبیل چیست؟

بهترین بیمه شخص ثالث

 

همانطور که می دانید داشتن بیمه شخص ثالث اجباری است. بنابراین نداشتن آن علاوه بر جریمه نقدی، عواقبی دیگری به همراه داشته باشد .

جریمه نقدی

اگر بیمه اتومبیل ، خود را به موقع تمدید نکنید به صورت روزانه جریمه می‌شوید یعنی درزمان تمدید بیمه نامه به تعداد روزهای عقب افتاده از زمان تمدید بیمه نامه تان می‌بایست جریمه بپردازید. این جریمه بدین صورت محاسبه می‌شود (حق بیمه خالص برای گروه خودرو تقسیم بر ۳۶۵ روز سال) جریمه به ازای هر روز در تعداد روزهای تمدید نشده ضرب می‌شود. که این روزها با افزایش نرخ دیه مبلغ کمی نیست.

توقیف خودرو

اگر بیمه اتومبیل ، نداشته باشید و در خیابان‌ها راه بیوفتید و تردد کنید. در صورت دستور توقف پلیس و عدم ارائه بیمه شخص ثالث معتبر علاوه بر جریمه راهنمایی و رانندگی راهی پارکینگ خودرو برای توقیف آن تا زمان تمدید بیمه اتومبیل ، می‌شوید. توصیه می شود تا زمانی که بیمه نامه خودرو‌تان را تمدید نکردید از آن استفاده نکنید.

پرداخت دیه توسط خود فرد در صورت بروز حادثه

اگر در یک حادثه رانندگی خسارت جانی و مالی به شخص ثالثی وارد کنید . پرداخت خسارت جانی توسط صندوق تامین خسارت‌های بدنی به زیاندیده انجام می‌شود.بیمه اتومبیل ، اما پس از طی شدن مراحل مبلغ غرامت پرداختی از مقصر پس گرفته می‌شود. البته مقصر می‌تواند درخواست تقسیط دیه را داشته باشد.

مبلغی که به عنوان جریمه دیرکردبیمه اتومبیل دریافت می شود مختص صندوق تامین خسارت های بدنی می باشد تا در مواردی همچون نداشتن گواهینامه، یا انقضای بیمه نامه و … خسارت جانی را جبران نماید.

دیرکرد بیمه اتومبیل چه عواقبی دارد؟

همانطور که گفتیم عدم تمدید به موقع بیمه شخص ثالث جریمه برای بیمه گذار لحاظ می‌شود.  اما پرداخت جریمه تنها در صورتی است که خسارتی وارد نشده باشد. بیمه اتومبیل ،در صورتی که بیمه شخص ثالث شما منقضی شده باشد و طی یک حادثه آسیب جانی و مالی وارد نمایید، پرداخت خسارت نیز بر عهده شما خواهد بود. البته که اگر منجر به فوت بیمه گذار شود علاوه بر پرداخت جریمه و غرامت، با بازداشت و طی مراحل حقوقی همراه خواهد بود.

خرید بهترین بیمه اتومبیل

خرید بیمه اتومبیل به دو صورت انجام می‌شود . بیمه اتومبیل ،روش سنتی خرید بیمه اتومبیل آن است که به دفاتر نمایندگی هر شرکت بیمه مراجعه کنید و بیمه نامه را خریداری نمایید. در حال حاضر خرید بیمه شخص ثالث هم به صورت اینترنتی انجام می‌شود . شما می‌توانید با خرید اینترنتی از تردد غیر ضروری در خیابان‌ها بپرهیزید و در هزینه و وقتتان صرفه جویی کنید. البته که در  این امکان را فراهم آوردیم تا خرید بیمه شخص ثالث آسان تر و سریع تر و هوشمندانه تر انجام شود . بدین صورت که با تکمیل فرم مربوط ب بیمه نامه تمامی ‌اطلاعات لازم از جمله قیمت ، و مشخصات شرکت بیمه و نحوه پرداخت برایتان نمایش داده می‌شود. تا بهترین بیمه شخص ثالث را بدون تماس و مراجعه به دفاتر بیمه خریداری نمایید.

مدیر بیمه سامانه مطمئن خرید بیمه اتومبیل

مدیر بیمه سامانه خرید آنلاین بیمه نامه است که هر نوع بیمه نامه ای را می‌توانید از طریق این سامانه خریداری کنید.بیمه اتومبیل ، مدیر بیمه با سابقه چندین ساله خود در صنعت بیمه و با نیروهای مجرب و متخصص در زمینه بیمه به شما در خرید بیمه به رایگان کمک می‌کند . بیمه اتومبیل ،ارائه مشاوره هم به صورت تلفنی و هم به صورت مکاتبه آنلاین امکان پذیر است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]