بیمه دندانپزشکی ،خدمات دندانپزشکی یکی از پر هزینه ترین خدمات درمانی است.بیمه دندانپزشکی ، به صورتی که در کشور ما رتبه دوم بعد از هزینه‌های بستری متعلق به هزینه‌های دندانپزشکی‌ می‌باشد. بیمه دندانپزشکی ،این هزینه رقمی در حدود 15 تا 20 درصد کل هزینه‌های خدمات درمانی-داروئی را شامل‌ می‌شود.بیمه دندانپزشکی ، همین موضوع اهمیت بیمه تکمیلی در زمینه دندانپزشکی یا به اصطلاح بیمه دندانپزشکی را مشخص‌ می‌کند.

منظور از بیمه دندانپزشکی ، در حقیقت پوشش‌هایی برای رفع عیوب و مشکلات و دردهای دندانی است.

در کشور ما خدمات دندانپزشکی نسبت به سرانه درآمد جامعه، بسیار پر هزینه است. از طرفی هم همه افراد حداقل چند بار در طول زندگی با بیماری‌های دندان و دندانپزشکی روبه رو هستند.

تا جایی که شاهد هستیم بسیاری از افراد به علت اینکه هزینه درمان دندان هایشان را ندارند از روی ناچار دندان درد‌های شدید خود را تحمل‌ می‌کنند.

همین موضوع باعث تمایل بسیاری از افراد به خرید بیمه تکمیلی شده و همچنین ضرورت توجه بیمه‌های پایه درمانی را نسبت به این خدمات نشان‌ می‌دهد.

در ادامه قصد داریم به بیمه دندانپزشکی ، شرایط و پوشش‌های آن در بیمه درمان تکمیلی‌ می‌پردازیم.

 

وضعیت حال حاضر پوشش دندانپزشکی در بیمه‌های درمانی پایه:

یکی از بیمه‌های پایه که جمعیت زیادی از افراد را تحت پوشش قرار داده، بیمه تأمین اجتماعی است.

بعضی از مراکز درمانی تأمین اجتماعی، خدمات دندانپزشکی را به صورت رایگان به بیمه شدگان خود ارائه‌ می‌دهند. اما این خدمات محدود به بعضی از خدمات ابتدایی دندانپزشکی‌ می‌شود. خدماتی مثل کشیدن دندان، پر کردن معمولی و جرم گیری.

یکی دیگر از مشکلات این مراکز، نوبت گیری و هدر رفتن زمان مراجعه کنندگان است.

خدمات دندانپزشکی بیمه سلامت و بیمه نیروهای مسلح هم وضعیت مشابهی با بیمه تأمین اجتماعی دارد.

به این صورت که این بیمه‌‌ها هم یک سری خدمات پایه دندانپزشکی را با تعرفه‌های کم ارائه‌ می‌دهند.

البته بیمه سلامت بابت این خدمات پایه تعرفه‌ای 30 درصدی دارد. یعنی 30 درصد هزینه‌‌ها را از فرد دریافت‌ می‌کند.

اما یکی از مشکلات اصلی اینجاست که این بیمه‌‌ها پشتیبانی مناسبی از مراجعه بیمه شده به مطب‌های دندانپزشکی خصوصی نداشته و افراد مجبور‌ می‌شوند بیشتر هزینه‌‌ها را خودشان پرداخت کنند.

همین مسئله باعث تمایل و مراجعه افراد برای خرید بیمه تکمیلی شده است.

بیمه دندان‌پزشکی

بیمه تکمیلی دندانپزشکی تامین اجتماعی

تعهدات دندانپزشکی سازمان‌های بیمه‌گر مانند سازمان تأمین‌اجتماعی توسط شورای عالی بیمه خدمات درمانی تعیین می‌شود. خدمات بیمه دندانپزشکی بیمه تامین اجتماعی شامل موارد زیر است:

بیمه تکمیلی؛ بهترین راه برای هزینه‌های دندانپزشکی:

با توجه به موضوعاتی که گفته شد، به نظر‌ می‌رسد بهترین و تنها ترین راه برای جبران هزینه‌های دندانپزشکی، بیمه دندانپزشکی ، یا همان پوشش دندانپزشکی در بیمه درمان تکمیلی است.

البته بیمه‌ های تکمیلی هم مثل بیمه‌های پایه بعضی از خدمات را پشتیبانی نمی‌کنند. مثل خدمات مرتبط با زیبایی فک و دندان و ایمپلنت.

خدمات بیمه دندانپزشکی چگونه است؟

در بیمه تکمیلی خدمات دندانپزشکی معمولا به دو صورت وجود دارد:

1) حالت اول:

در حالت اول بیمه‌های تکمیلی با برخی از مراکز دندانپزشکی قرارداد دارند که شما‌ می‌توانید برای خدمات مورد نیاز خود به آنها مراجعه نمایید.

بیمه دندانپزشکی ،در این مراکز تقریبا تمام خدمات دندانپزشکی پوشش داده‌ می‌شود ولی پرداخت درصدی از هزینه‌‌ها تحت عنوان فرانشیز به عهده شما خواهد بود.

2) حالت دوم:

شما‌ می‌توانید به هر مرکز دندانپزشکی یا مطبی که تمایل دارید مراجعه کنید و از خدمات دندانپزشکی استفاده نمایید.

بعد از مراجعه، امکان دریافت هزینه‌های پرداخت شده از بیمه تکمیلی وجود دارد.

البته ممکن است در بعضی مواقع برای دریافت هزینه از شرکت بیمه نیاز به تأیید پزشک معتمد بیمه یا انجام رادیوگرافی قبل و بعد از درمان داشته باشید.

بهترین پوشش دندان پزشکی بیمه درمان تکمیلی

بیمه درمان تکمیلی گروهی عموما به شکل قراردادی بین نهاد یا سازمان متقاضی بیمه، و شرکت بیمه منعقد شده و شرایط و پوشش‌های آن بر اساس توافق دوجانبه‌ی طرفین مشخص می‌شود.بیمه دندانپزشکی ، اما سقف تعهدات و پوشش‌های بیمه تکمیلی انفرادی ثابت است. نکته‌ی قابل توجه این است که تنها چند شرکت محدود بیمه درمان تکمیلی را به شکل انفرادی ارائه می‌کنند.

برای بسیاری از مردم پوشش دندانپزشکی از مهم‌ترین عوامل در خرید بیمه تکمیلی است. بیمه دندانپزشکی ،دندانپزشکی یکی ازپوشش‌های بیمه درمان تکمیلی می‌باشد که برای استفاده از آن باید ابتدا این بیمه‌ نامه را خریداری کنید.

 

source :azki.com
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]