بیمه موتور ،وسایل نقلیه در کوچه و خیابان همواره در معرض خطر هستند و احتمال بروز حادثه برای آن‌ها و همچنین عابران پیاده زیاد است. بیمه موتور ،در این‌جور مواقع بهترین راه این است که از بیمه کمک بگیریم و با بیمه کردن وسایل نقلیه خود سعی کنیم در صورت بروز حوادث از شرکت‌های بیمه برای جبران خسارات احتمالی استفاده کنیم. بیمه موتور ، نیز یکی از همین وسایل نقلیه است که بیشتر از سایر وسایل نقلیه در معرض خطر قرار دارد. در اینجا قصد داریم درباره بیمه موتور ، سیکلت‌ها صحبت کنیم.

انواع بیمه موتور سیکلت

برای موتور سیکلت نیز مانند بیمه خودرو می‌توان 2 نوع بیمه زیر را در نظر گرفت:

بیمه شخص ثالث

بیمه بدنه

همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث خودرو شامل جبران خسارات مالی و جانی به اشخاص ثالث و خسارات جانی وارد شده به راننده مقصر می‌شود. بیمه بدنه خودرو نیز خساراتی از جمله آتش‌سوزی خودرو، سرقت و مواردی دیگر را شامل می‌شود.

بیمه موتور شخص ثالث 

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت دارای ماهیتی مشابه بیمه شخص ثالث اتومبیل است. خساراتی که تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد و در صورت بروز توسط بیمه جبران خسارت می‌شود به‌صورت زیر است:

خسارات مالی به اشخاص ثالث:بیمه موتور ، درصورتی‌که طی بروز حادثه‌ای خسارت مالی به شخصی غیر از راننده مقصر وارد شود مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه می‌توان از بیمه شخص ثالث  استفاده کرد.

خسارات جانی به اشخاص ثالث: درصورتی‌که در اثر بروز حادثه‌ای خسارت جانی به فردی به‌جز راننده مقصر وارد شود می‌توان مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه از بیمه خسارت دریافت کرد.

خسارت جانی به راننده مقصر: مطابق این پوشش درصورتی‌که راننده طی حادثه‌ای دچار خسارت جانی شود بیمه مطابق بیمه‌نامه خسارت وارد شده را جبران خواهد کرد.

بیمه موتور بدنه 

بیمه بدنه موتور سیکلت با بیمه بدنه اتومبيل کمی تفاوت دارد و همان پوشش‌هایی که در بیمه بدنه خودرو ارائه می‌شود به‌طور کامل در این بیمه هم ارائه نمی‌گردد. بیمه موتور ،بیمه بدنه در صورت بروز حوادث زیر جبران خسارت می‌کند:

تصادم، تصادف و در کل برخورد به هر جسم متحرک یا ثابتی که منجر به ایجاد خسارت شود.

 آتش‌سوزی، صاعقه و یا انفجار

از بین بیمه شخص ثالث و بدنه، بیمه بدنه طرفدار زیادی ندارد و بیشتر بیمه شخص ثالث است که مورد استقبال واقع می‌شود.

نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

برای اینکه ببینیم در قبال پرداخت چه مقدار حق بیمه می‌توانیم بیمه شخص ثالث از مزایای بیمه استفاده کنیم لازم است بدانیم نرخ انواع بیمه به چه عواملی بستگی دارد و چه پارامترهایی در تشکیل این نرخ مؤثرند.

عوامل مؤثر بر قیمت بیمه موتور سیکلت

نرخ بیمه ثالث موتور سیکلت به ۴ عامل زیر به‌طور مستقیم بستگی دارد :

۱. سال تولید موتور: بیمه موتور ،سال تولید موتور هر چه دستگاه جدیدتر باشد، ریسک آن کمتر است در نتیجه نرخ بیمه کمتر می‌شود.

۲. نوع موتور سیکلت: در یک دسته‌بندی می‌توان موتور سیکلت ها را به ۳ دسته تقسیم کرد:

همان‌طور که می‌دانید اغلب موتورها دوچرخ هستند اما نرخ بیمه برای موتور سه‌چرخ نسبت به 2 چرخ بیشتر است.

۳. تعداد سیلندر: تعداد سیلندرها در تعیین نرخ بیمه مؤثر است. موتور سیکلت‌ها می‌توانند دارای ۱ سیلندر، ۲ سیلندر، ۳ سیلندر و بیشتر باشند. بیمه موتور ،هر چه تعداد سیلندرهای بیشتر باشند،موتور قوی‌تر بوده در نتیجه نرخ بیمه آن نیز بیشتر می‌شود.

۴. نوع و ساختار: نرخ بیمه برای انواع مدل‌های برقی و دنده‌ای متفاوت است..

در نهایت نرخ حق بیمه موتور سیکلت با توجه به نوع و تعداد سیلندر موتور برای سال 99 مطابق جدول زیر است:

نوع موتورسیکلت مبلغ حق بیمه پایه در سال ۹۹ به تومان
گازی 351.100
دنده‌ای تک‌سیلندر 428.900
دو سیلندر و بیشتر 471.200
دنده‌ای دارای سه‌چرخ یا سایدکار 506.700

 

این 4 عاملی که در اینجا مطرح شد در واقع عوامل مستقیمی هستند که بر نرخ قیمت بیمه اثر می‌گذارند. این عوامل ناشی از ویژگی‌ها و ساختار دستگاه نقلیه هستند.بیمه موتور ، عوامل دیگری هستندکه به‌طورغیرمستقیم اثرگذارند. این عوامل عبارت‌اند از:

 


 

تخفیف عدم خسارت بیمه موتور

تخفیف عدم خسارت شامل تخفیف‌هایی است که بیمه‌گذار به خاطر عدم استفاده از بیمه‌ نامه خود در سال‌های قبل دریافت کرده است. بیمه موتور ،میزان تخفیف عدم خسارت شما به طور خودکار محاسبه و روی بیمه‌نامه شما درج شده است. سقف تخفیف عدم خسارت 70 درصد است و بیشتر از این مقدار تخفیف برای بیمه‌گذار لحاظ نمی‌شود.

جریمه دیرکردبیمه موتور 

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند بر نرخ بیمه شخص ثالث اثرگذار باشد جریمه دیرکرد است. درصورتی‌که از زمان سررسید گذشته باشد و بخواهیم بیمه موتور ، خود را تمدید کنیم باید مبلغی را بابت جریمه دیرکرد پرداخت کنیم. بنابراین باید قبل از اتمام سررسید بیمه نسبت به تمدید آن اقدام کرد تا مشمول این جریمه دیرکرد نشویم.

همان‌طور که می‌دانید اغلب بیمه‌ها را می‌توان به‌صورت قسطی خریداری کرد.

بیمه اقساطی بیمه موتور

اگر نسبت به نرخ حدودی بیمه اطلاع داشته باشید قطعاً این سؤال در ذهن شما پیش نخواهد آمد. نرخ بیمه موتور ، سال 99 حدود 500 هزار تومان می‌شود. البته همان‌طور که ذکر شده این نرخ به عوامل متعددی بستگی دارد. با توجه به کم بودن نرخ بیمه آن می‌توان این نتیجه را گرفت که شرکت‌های بیمه انگیزه‌ای برای ارائه بیمه موتور اقساطی ندارند و این بیمه بیشتر به‌صورت نقد قابل خریداری است. اما برخی از شرکت‌های بیمه نیز به خاطر رفاه حال بیمه‌گذار ممکن است آن را به صورت قسطی بفروشند.

سؤالی که در اینجا ممکن است برای ما پیش بیاید این است که ارزانترین بیمه چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه می‌توانیم بیمه شخص ثالث ارزان برای خود تهیه کنیم.

ویژگی‌های ارزانترین بیمه موتور

هر چه موتور سیکلتی جدید، کم قدرت و با ابعادی کوچک داشته باشیم، مبلغی که بابت حق بیمه باید بپردازیم کمتر است. همچنین از تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد نیز نباید غافل شد. برای اینکه جریمه دیرکرد شامل ما نشود می‌توان سررسید بیمه خود را در یادآور مدیر بیمه ثبت کرد.بیمه موتور ، با این کار کارشناسان مدیر بیمه همواره قبل از اتمام سررسید بیمه نسبت به تمدید آن پیگیری کرده و مشمول

جریمه دیرکرد بیمه نخواهید شد. همچنین با مدیر بیمه می‌توان نسبت به قیمت و شرایط و خدمات بیمه موتور سیکلت انواع مختلف شرکت‌های بیمه باخبر شد و آنلاین آن‌ها را خریداری کرد.


انتقال بیمه موتور

یکی از مسائل مهمی که در بیمه شخص ثالث و بدنه ماشين موردتوجه است بحث انتقال بیمه است. انتقال بیمه برای وقتی است که فرد می‌خواهد وسیله نقلیه خود را بفروشد و بیمه آن را به مالک بعدی منتقل کند. انتقال بیمه موتور سیکلت به چند روش قابل انجام است.

رایج‌ترین روش برای انتقال، منتقل کردن مالکیت است. بیمه شخص ثالث در واقع برای وسیله نقلیه است و با انتقال مالکیت به مالک جدید، بیمه نیز منتقل می‌شود.

روشی دیگر مراجعه به یکی از شعب بیمه خود و اقدام برای انتقال بیمه شخص ثالث است.

درصورتی‌که نخواهیم بیمه موتور ، خود را به مالک جدید منتقل کنیم و بخواهیم آن را برای وسیله بعدی خود استفاده کنیم می‌توان با در دست داشتن سند به شعبه بیمه خود مراجعه کرده و تخفیف‌های خود را حفظ کرد. این تخفیف‌ها را می‌توان بین 6 ماه تا 1 سال حفظ کرد و درصورتی‌که در این مدت موتور سیکلت جدید خریداری کرده شد، آن را به موتور جدید منتقل کرد.

نکته‌ای مهم درباره بیمه موتور سیکلت

در اغلب بیمه‌ها امکان خرید به‌صورت کوتاه‌مدت وجود دارد. برای مثال می‌توان بیمه شخص ثالث 3 ماهه، 6 ماهه و… خریداری کرد. اما در بیمه موتور سیکلت این موضوع وجود ندارد. امکان خرید این بیمه فقط به‌صورت 1 ساله وجود دارد.

استعلام قیمت بیمه موتور

حال که نسبت به حدود قیمت، عوامل مؤثر بر آن و نحوه پرداخت حق بیمه باخبر شدیم باید بدانیم چگونه می‌توان استعلام قیمت بیمه موتور ، را دریافت کرد. برای محاسبه قیمت بیمه موتور از شرکت‌های مختلف بیمه روش‌های مختلفی وجود دارد:

استعلام بیمه موتور به روش سنتی

برای دریافت استعلام قیمت بیمه روش سنتی می‌توان به یکی از نمایندگی‌های بیمه موردنظر تماس گرفت و یا مراجعه کرد و نسبت به دریافت قیمت و خرید این بیمه اقدام کرد. با این روش باید وقت صرف کنید و به نمایندگی مراجعه کنید و این مورد امروزه با توجه به مشغله زیاد افراد کمی مشکل است. همچنین اگر بخواهید با این روش استعلام قیمت از بیمه‌های مختلف بگیرید، باید زمان زیادی صرف کنید و با نمایندگی شرکت‌های مختلف بیمه تماس بگیرید.

در صورتی‌که راننده فاقد بیمه شخص ثالث در حادثه رانندگی زیان‌دیده باشد نیز ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. چرا که پلیس راهنمایی و رانندگی برای ارائه گزارش به مدارک هر دو طرف نیاز دارد. از طرفی شرکت بیمه طرف قرارداد با خودروی مقصر نیز ممکن است در پرداخت خسارت به راننده زیان‌دیده فاقد بیمه شخص ثالث مشکلاتی به وجود آورد.

استعلام آنلاین بیمه موتور 

روشی دیگر برای دریافت نرخ و استعلام بیمه، استعلام آنلاین است. بیمه موتور ،با مراجعه به سامانه مدیر بیمه می‌توان با ورود اطلاعات لازم، استعلام نرخ بیمه موتور سیکلت را در کمترین زمان ممکن دریافت کرد. با این روش از هرکجا که اینترنت داشته باشید و در هر زمان از شبانه‌روز می‌توانید نسبت به حق بیمه خود مطلع شوید. علاوه بر این موضوع با یک‌بار ورود اطلاعات می‌توان نسبت به نرخ و شرایط .  بیمه‌های مختلف آگاه شد با مقایسه آن‌ها، مناسب‌ترین بیمه را برای خود انتخاب و خریداری کرد.

خرید آنلاین بیمه موتور سیکلت از مدبر بیمه

مدبر بیمه سامانه‌ای برای مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه است. با استفاده از مدیر بیمه می‌توان اقدام به خرید بیمه مسافرتی، بیمه شخص ثالث، بیمه آتش سوزی و… برای خرید اینترنتی بیمه موتور سیکلت از طریق مدیر بیمه کرد

  1. در این مرحله باید سال ساخت موتور سیکلت را وارد کرد.
  2. در این مرحله باید تعیین کرد که موتور سیکلت خسارت دارد یا بدون خسارت است.
  3. در این مرحله باید سابقه عدم خسارت بیمه موتور سیکلت را در سامانه وارد کرد.
  4. در مرحله آخر نیز باید تاریخ سررسید بیمه فعلی خود را وارد کرد تا در صورت داشتن جریمه دیرکرد، در محاسبه نرخ بیمه لحاظ گردد.

پس از این مرحله فهرستی از بیمه موتور سیکلت ایران با مشخصاتی کامل از سطح کیفیت خدمات و قیمت آن نمایش داده می‌شود. با توجه به اولویت‌های خود می‌توانید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید و مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب و خریداری کنید.بیمه موتور ، همچنین با استفاده از مدیر بیمه می‌توان خدمات بیمه تامین اجتماعی را از جمله تمدد و تعويض و صدور دفترچه بیمه را به‌صورت آنلاین انجام داد و به کارگزاری مراجعه حضوری نکرد. بنابراین با مدیر بیمه می‌توان به همه نیازهای بیمه‌ای خود پاسخ داد و خدمات مورد نیاز خود را اعم از بیمه تامین اجتماعی تا انواع بیمه‌های مختلف دیگر را از مدیر بیمه دریافت کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]