تاریخچه بیمه ،ا،مروزه صنعت بیمه و ضریب نفوذ آن در جامعه، به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی در دنیا شناخته می‌شود. تاریخچه بیمه ،این صنعت از عمده‌ترین نهادهای اقتصادی در جوامع است که حتی از فعالیت سایر نهادها نیز پشتیبانی می‌کند. تاریخچه بیمه ،شاید برای شما این پرسش پیش بیاید که در جوامع مختلف چرا نیاز به بیمه بوجود آمد؟ برای پاسخ به این پرسش لازم است با تاریخچه بیمه  در جهان و ایران آشنا شویم. با ما همراه باشید.

تاریخچه بیمه در جهان و ایران

تاریخچه بیمه یکی از بزرگترین ترس‌های ما، نداشتن قدرت پیش‌بینی آن چیزی است که در آینده اتفاق می‌افتد. هر چقدر که آینده برای ما مبهم‌تر باشد ریسک ما نیز بالاتر می‌رود. از طرف دیگر مطابق هرم مازلو یکی از نیازهای اساسی انسان امنیت است. هر قدر مدیریت ریسک بهتری داشته باشیم، ابهام کمتری هم نسبت به آینده داریم. ابهام کمتر نیز باعث ایجاد احساس امنیت بیشتر در افراد می‌شود. اگر این دو واقعیت را کنار هم بگذاریم، متوجه چرایی بوجود آمدن صنعت بیمه می‌شویم. قبل از بیان تاریخچه بیمه در جهان و ایران لازم است چند مفهوم اصولی و ابتدایی این صنعت را بشناسیم.


تاریخچه بیمه چیست؟

تاریخچه بیمه ، سازوکاری است که از طریق آن بیمه‌گر به بیمه‌گزار مطابق ملاحظاتی تعهدات زیر را می‌دهد:

  1. در صورت وقوع حادثه در یک دوره زمانی مشخص، بیمه‌گر باید خسارت بیمه‌گزار را جبران کند.
  2. خدمات مشخصی که در قرارداد تعیین شده است را به بیمه‌گزار ارائه دهد.

در کل می‌توان گفت بیمه، یکی از راه‎های مدیریت ریسک است. بنابراین در قرارداد بیمه، ریسک مشخصی از طرف بیمه‌گزار به بیمه‌گر منتقل می‌شود. در ازای انتقال این ریسک، بیمه‌گزار موظف به پرداخت حق‌ بیمه می‌شود.


تاریخچه بیمه بیمه‌گر کیست؟

تاریخچه بیمه بیمه‌گر شخصیتی حقوقی است که در ازای گرفتن حق‌ بیمه، متعهد می‌شود مطابق مفاد قرارداد بیمه، خسارت بیمه‌گزار را جبران کند.

تاریخچه بیمهبیمه‌گزار کیست؟

بیمه‌گزار شخصیتی حقیقی یا حقوقی است که در مقابل پرداخت حق‌بیمه، مسئولیت جان، مال یا کارش را به بیمه‌گر می‌سپارد.


تاریخچه بیمه در جهان

تاریخچه بیمه نیاز به داشتن احساس امنیت، باعث ایجاد بیمه شد. نخستین بهره‌گیری از صنعت بیمه را به دریانوردان و بازرگانان نسبت می‌دهند. شکل‌های اولیه بیمه، توسط بازرگانان چینی استفاده می‌شد. آنها آموخته بودند که احتمال دستبرد به تمام کشتی‌هایی که در یک روز مشخص در یک بندر، تردد می‌کنند پایین است. بنابراین برای جلوگیری از خطر از بین رفتن سرمایه‌شان، کالاهای خود را در چند کشتی و قایق بارگیری می‌کردند.

تاریخچه بیمه در جهان و ایران

تاریخچه بیمه و لزوم به وجود آمدن بیمه

استفاده از قراردادهای بیمه پیشرفته‌تر به ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال قبل از میلاد در کشورهای حوزه مدیترانه برمی‌گردد. در آن زمان از این پیمان‌ها برای بیمه باربری دریایی استفاده می‌کردند. عده‌ای دریانوردان فنیقی و بعضی کشتی‌رانان بابلی را به عنوان مبدا این بیمه می‌شناسند. بهرحال کشتی‌رانان برای خرید کالاهای خود از بازرگانان و تجار، وام می‌گرفتند. با این شرط که: اگر از سفر به سلامت برگردند تاریخچه بیمه در یک مدت زمان مشخص اصل پول و سودش را به آنها بازگردانند. بازرگانان در طول مدت قرارداد، بخشی از کالاهای دریانوردهای مقروض را نزد خود گرو نگه می‌داشتند. اگر طلب آنها طی محدوده زمانی قرارداد وصول نمی‌شد، آنها می‌توانستند کالاها را حراج کنند. اما اگر کشتی با حوادثی مثل طوفان یا هجوم دزدان دریایی روبرو می‌شد؛ دریانورد، وظیفه‌ای در قبال عودت دادن وام نداشت.


تاریخچه بیمه بیمه به صورت امروزی

تاریخچه بیمه هر چند پیشینه فعالیت بیمه‌گری به صورتی که امروز شاهدش هستیم به سال ۱۵۵۲ در شهر فلورانس ایتالیا بازمی‌گردد. اما مهم‌ترین اجتماع بیمه‌گران توسط کشتی‌داران و تاجران انگلیسی در قرن ۱۷ میلادی در قهوه‌خانه لویدز لندن شکل گرفت. آنها پیمانی را منعقد کردند که به عنوان شبیه‌ترین قرارداد به بیمه امروزی شناخته می‌شود. این اجتماع در واقع بنیان‌گذاران بیمه لویدز شدند. لویدز در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های بیمه در جهان شناخته می‌شود. سال ۱۶۶۷ در شهر لندن یک آتش‌سوزی فاجعه بار و مهیب اتفاق افتاد.تاریخچه بیمه این فاجعه باعث ابداع بیمه آتش‌سوزی به عنوان دومین رشته‌ی بیمه امروزی شد. بیمه آتش سوزی نخستین بیمه‌ای بود که در ایالات متحده آمریکا رواج یافت.


تاریخچه بیمه تامین اجتماعی

اگر تاریخچه بیمه در جهان و ایران را بررسی کنیم، متوجه ایجاد رشته‌های جدید بیمه در شرایط تهدید امنیت می‌شویم. بیمه تامین اجتماعی، یکی از این نمونه‌ها است. این بیمه در جنگ جهانی اول با عنوان بیمه بیماری مورد استفاده قرار گرفت. بعد از جنگ جهانی اول در سالهای ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۳ آمریکا و اروپا درگیر بحران‌های اقتصادی شدند. این اتفاقات دوران نوینی را برای بیمه تامین اجتماعی در دنیا بوجود آورد. دولت فدارل آمریکا، برای اولین بار در سال ۱۹۳۵ از اصطلاح تامین اجتماعی در لایحه خود استفاده کرد.


تاریخچه بیمه در ایران

تاریخچه بیمه در ایران به زمان شاه عباس صفوی برمی‌گردد. در اسناد تاریخی آن زمان به نوعی بیمه باربری اشاره شده‌است. به این شکل که کاروان‌سراها در آن دوران، نقش بیمه‌گر را داشتند. آنها کالاهای بازرگانان را در مقابل خطرات راهزنان و سارقان داخل و خارج شهر حفظ می‌کردند.

در تقویم ایران یک روز به نام بیمه نامگذاری شده است. برای کسب اطلاعات جامع در مود اینکه چرا ۱۳ آذر روز بیمه نام دارد به مقاله روز بیمه مراجعه نمایید.


بیمه در ایران به صورت امروزی

آغاز فعالیت بیمه به صورت امروزی به زمان قاجار برمی‌گردد. در سال ۱۲۶۹، دو موسسه روسی به نام‌های « نادژا» و « کافکاز مرکوری» وارد ایران شدند. تاریخچه بیمه بعد از آنها، به تدریج سایر شرکت‌های خارجی بیمه نیز فعالیت بیمه‌ای خود را آغاز کردند. بنابر بررسی تاریخچه بیمه در جهان و ایران، حدود ۲۵ سال صنعت بیمه ایران توسط خارجی‌ها اداره می‌شد. در این بازه زمانی ۲۹ شرکت بیمه در ایران فعال بودند. در سال ۱۳۱۰ قانون و نظام‌نامه ثبت شرکت‌ها تصویب شد. به موجب این قانون فعالیت صنعت بیمه در آن سال‌ها شکل جدی‌تری به خود گرفت. دو شرکت «اینگستراخ» و «یورکشایر» از جمله شرکت‌های سرآمد خارجی بودند. این دو شرکت تا قبل از پیروزی انقلاب، همچنان در کشورمان فعالیت درخور توجه داشتند.


شرکت سهامی بیمه ایران ،تاریخچه بیمه

تاریخچه بیمه حضور و گسترش فعالیت شرکت‌های خارجی باعث شد تا مسئولان کشور عزیزمان، متوجه اهمیت تاسیس یک شرکت بیمه ایرانی شوند. شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایه بیست میلیون ریالی در سال ۱۳۱۴ توسط «الکساندر آقایان» و «علی‌اکبر داور» تاسیس شد. این شرکت دولتی، همچنین به عنوان اولین شرکت بیمه صد در صد ملی در مناطق هند و خاورمیانه شناخته می‌شود. شرکت بیمه ایران در آن زمان در رقابت با شرکت‌های خارجی با چالش‌های زیادی روبرو بود. در سال ۱۳۱۶ قانونی در مجلس شورای ملی تصویب شد. به موجب این قانون بیمه سازمان‌های دولتی به شرکت بیمه ایران واگذار شد. این اقدام مجلس شورای ملی به فعالیت شرکت سهامی بیمه ایران، رسمیت داد. بالاخره دولت مصدق در سال ۱۳۳۱ شمسی، قانونی تصویب کرد که مطابق آن فعالیت شرکت‌های خارجی خیلی محدودتر شد.


تاریخچه بیمه شرکت‌های بیمه خصوصی

تاریخچه بیمه شرکت بیمه شرق به عنوان اولین شرکت بیمه خصوصی ایران در سال ۱۳۲۹ تاسیس شد. در فاصله سال‌های ۱۳۲۹ تا ۱۳۴۳ هشت شرکت خصوصی دیگر نیز در صنعت بیمه مجوز فعالیت گرفتند. افزایش شرکت‌های ایرانی و پررنگ‌تر شدن فعالیت این شرکت‌ها مقدمات تاسیس مدرسه عالی بیمه در سال ۱۳۴۹ را فراهم کرد. همه‌ی این تلاش‌ها در نهایت منجر به تصویب قانون تاسیس بیمه مرکزی در سال ۱۳۵۰ شد. بیمه تهران، بیمه دانا، بیمه حافظ و بیمه ایران و آمریکا از جمله شرکت‌های بیمه فعال در آن سالها بودند. این شرکت‌ها با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی تاسیس شدند. بدین ترتیب صنعت بیمه تا پیروزی انقلاب، توسط یک شرکت دولتی، ۱۲ شرکت خصوصی و ۲ شرکت خارجی اداره می‌شد.

اگر می‌خواهید در مورد نحوه به وجود آمدن بیمه عمر اطلاعاتی کسب کنید و بدانید این بیمه از چه زمانی در ایران و جهان شکل گرفت؛ پیشنهاد می‌کنیم مقاله تاریخچه بیمه عمر را مطالعه نمایید.


تاریخچه بیمه ،صنعت بیمه بعد از انقلاب اسلامی

تاریخچه بیمه همه شرکت‌های بیمه ایرانی در سال ۱۳۵۸ توسط شورای انقلاب، ملی اعلام شد. تمامی فعالیت‌های این شرکت‌ها نیز به موجب اصل ۴۴ قانون اساسی زیر نظر دولت قرار گرفت. سه شرکت بیمه ایران، آسیا و البرز در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۱ مجوز صدور بیمه‌نامه دریافت کردند. شرکت بیمه دانا در سال ۱۳۶۷ با ادغام ۱۰ شرکت بیمه شکل گرفت. در حال حاضر نیز شرکت‌های زیادی در صنعت بیمه ایران فعال هستند. این شرکت‌ها بیمه‌های مختلفی را به بیمه‌گزاران خود ارائه می‌دهند. اخیرا شرکت‌‌های بیمه‌ای که وابسته به بانک‌های خصوصی هستند بیشتر مورد اقبال عمومی قرار گرفته‌اند.

یکی از بیمه‌نامه‌هایی که مورد استقبال عموم قرار گرفته است بیمه عمر می‌باشد. اما این بیمه چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ برای اطلاعات بیشتر در این باره مقاله بیمه عمر را بخوانید.


تاریخچه بیمه ،تحول در صنعت بیمه با ظهور پدیده InsurTech

تاریخچه بیمه امروزه با ورود تکنولوژی‌های جدید، بسیاری از صنعت‌ها متحول شده‌اند. این تحولات در سال‌های اخیر، صنعت بیمه را نیز بی‌نصیب نگذاشته است. یکی از این تغییرات به ظهور اینشورتک‌ها در سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد.

 

اینشورتک چیست؟

اینشورتک از ترکیب دو کلمه Insurance  به معنی بیمه و Technology به معنی فناوری بدست می‌آید. اینشورتک‌ها استارت‌آپ‌هایی هستند که در صنعت بیمه فعالیت دارند. این شرکت‌ها از نوآوری‌های تکنولوژی برای بهبود تاثیرات صنعت بیمه در زندگی افراد استفاده می‌کنند.تاریخچه بیمه سیاست اصلی این شرکت بر پایه مشتری بنا نهاده شده است. آنها با مشاوره، مدیریت و خرید آنلاین بیمه‌نامه تجربه متفاوتی برای مشتریان خود بوجود می‌آورند. این شرکت‌ها راهکارهای زیر را دنبال می‌کنند:

  1. شناخت کامل صنعت بیمه
  2. دادن دانش بیمه‌ای
  3. ارائه راه‌حل‌های جدید برای حل مشکلات

تاریخچه بیمه این راهکارها هم نفع مشتری را در نظر دارد هم بیمه‌گر. این استارت‌آپ‌ها علاوه بر بالا بردن شفافیت در صنعت بیمه، از انحصارطلبی رایج در شرکت‌های بیمه قدیمی جلوگیری می‌کنند. همه‌ی این راهکارها در نهایت منجر به پیشرفت صنعت بیمه و تغییر بازار این صنعت به نفع مردم می‌شود.


خلاصه تاریخچه بیمه

در این مقاله به بیان تاریخچه بیمه  در جهان و ایران پرداختیم. خلاصه‌ای از اتفاقات تاریخی در صنعت بیمه را بیان کردیم. در نهایت هم به بررسی نقش تاثیرگذار اینشورتک‌ها بر صنعت بیمه پرداختیم. مدیر بیمه نیز یکی از اینشورتک‌های فعال در صنعت بیمه ایران است. شما می‌توانید با مراجعه به بخش محصولات سایت انواع بیمه مانند بیمه کرونا، بیمه عمر، بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه و… را تهیه کنید. همچنین برای بالا بردن دانش بیمه‌ای و تاریخچه بیمه  خود می‌توانید وارد بخش مجله بیمه شوید. همکاران ما بصورت روزانه جدیدترین اخبار و مقالات حوزه بیمه را در این بخش به اطلاع شما می‌رسانند.

 

source:bimeh.com
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]