جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ،داشتن بیمه شخص ثالث برای تمام دارندگان وسایل نقلیه اجباری است و خودروی فاقد بیمه‌ نامه متوقف و مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌شود. ازآنجایی‌که مدت اعتبار بیمه‌نامه محدود است، بسیاری از بیمه‌گزاران تاریخ اتمام بیمه خود را فراموش می‌کنند یا به دلیل سهل‌انگاری، مهلت تمدید بیمه‌شان می‌گذرد. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث عواقبی دارد که در این مطلب سعی می‌کنیم به آن‌ها بپردازیم:

بیمه شخص ثالث چیست؟

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ،بیمه شخص ثالث تمامی هزینه‌های جانی و مالی که در تصادف به افراد وارد می‌شود را جبران می‌کند. یعنی هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارت‌های مالی که به افراد وارد شده را پرداخت می‌کند. در این بیمه هزینه‌های درمان و دیه راننده مقصر هم پرداخت می‌شود اما در مقابل هزینه‌های مالی راننده مقصر هیچ مسئولیتی دارد. در واقع داشتن بیمه شخص ثالث خیالمان را در برابر هزینه‌های حوادث رانندگی آسوده می‌سازد.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

مطابق قانون، همه خودروها (چه در حال تردد و چه در پارکینگ متوقف باشند) باید بیمه شخص ثالث داشته باشند. این قانون حتی در مورد خودروهای صفر نیز صادق است؛ به همین دلیل، اگر به تاریخ شروع بیمه‌نامه خودروهای صفر نگاه کنید، این تاریخ دقیقاً با تاریخ خروج خودرو از کارخانه (برای خودروهای داخلی) یکسان است.

ضمانت اجرایی قانون یادشده، جریمه‌ای تحت عنوان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ، است که به صورت روزانه محاسبه می‌شود. از این رو، اگر بیمه نامه خودرو شما منقضی شده باشد و آن را تمدید نکرده باشید، در هنگام خرید بیمه جدید، ناچار به پرداخت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ، هستید.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، هر سال توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تصویب و به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌شود. در ادامه، به نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰می‌پردازیم.


جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی

یکی دیگر از عواقب عدم تمدید به‌موقع بیمه نامه خودرو، جریمه‌های پلیس راهنمایی و رانندگی است. پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت شناسایی خودروی فاقد بیمه شخص ثالث، می‌تواند آن را تا زمان ارائه بیمه‌نامه معتبر در پارکینگ متوقف کند. در این حالت، برای ترخیص خودرو علاوه بر ارائه مدارک و پرداخت هزینه‌های معمول، باید بیمه‌ شخص ثالث خودروی خود را نیز تمدید کنید.

ازآنجاکه بعید است دوست داشته باشیم، در دردسر توقیف خودرو و درگیر شدن در فرایند ترخیص آن از پارکینگ بیفتیم، بهتر است همواره از اعتبار بیمه شخص ثالث خودروی خود مطمئن باشیم.

مدارک لازم برای ترخیص خودرو توقیف‌شده از پارکینگ

اگر پلیس خودروی ما را به خاطر نداشتن بیمه شخص ثالث توقیف کند، برای رفع توقیف باید مدارک زیر را ارائه کنیم:

علاوه بر همه مدارک بالا، باید یک کپی نیز از آن‌ها بگیریم و همچنین یک پوشه برای آن‌ها بخریم!


جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

مشکلات معامله وسیله نقلیه

همان طور که در بالا گفته شد، قانون به هیچ وجه وجود خودرویی بدون بیمه شخص ثالث را نمی‌پذیرد؛ به همین دلیل، یکی از مدارک لازم هنگام خرید و فروش وسایل نقلیه، بیمه شخص ثالث معتبر است. پس اگر خودرویی دارید که بیمه شخص ثالث آن منقضی شده باشد، ابتدا باید آن را تمدید کنید. منطقاً در این حالت، تمدید بیمه‌نامه، منوط به پرداخت جریمه دیرکرد است.


جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

عواقب ناشی از حادثه رانندگی

دیرکرد بیمه شخص ثالث عواقب وخیم‌تری نیز می‌تواند داشته باشد. در صورتی که وسیله نقلیه در فاصله‌ای که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست دچار حادثه رانندگی شود، اگر بیمه‌گزار مقصر باشد، باید تمام خسارات به بار آمده را شخصاً تقبل کند؛ حتی اگر فقط یک روز از انقضای بیمه شخص ثالث گذشته باشد.

ضمناً اگر حادثه رانندگی موجب تلفات جانی شود، بیمه‌گزار باید مبلغ یک دیه کامل را به زیان‌دیده بپردازد که هزینه سنگینی است. طبق اعلام رسمی قوه قضاییه، دیه کامل یک مرد مسلمان در سال 1400 در ماه‌های غیرحرام، 480 میلیون تومان و در ماه‌های حرام 640 میلیون تومان است.

بنابراین در سال 1400 اگر تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث خودروی خود را فراموش کرده باشید و در یکی از ماه‌های حرام یعنی ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب تصادف جانی داشته باشید، باید 640 میلیون تومان از جیب بپردازید!

حال اگر در حادثه رانندگی، وسیله نقلیه راننده زیان‌دیده فاقد بیمه شخص ثالث باشد باز هم به مشکل بر خواهد خورد. در هر حادثه رانندگی، شرکت بیمه طرف قرارداد با مقصر حادثه برای پرداخت خسارت، بیمه‌ نامه شخص ثالث هر دو طرف مقصر و زیان‌دیده را دریافت می‌کند. در‌صورتی‌که طرف زیان‌دیده فاقد بیمه‌ شخص ثالث باشد شرکت بیمه می‌تواند خسارت را به او پرداخت نکند.

با در نظر گرفتن این خطر، به نظر می‌رسد هر قدر هم که جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ، خودروی ما در سال 1400 زیاد شده باشد، بهتر است آن را بپردازیم و آن را تمدید کنیم.

دیرکرد بیمه شخص ثالث در هنگام وقوع حادثه رانندگی، تردد در سطح شهر، تمدید بیمه‌نامه و معامله خودرو هزینه‌های قابل توجهی دارد.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

بهترین زمان برای تمدید بیمه شخص ثالث

برای جلوگیری از دیرکرد بیمه شخص ثالث ابتدا باید از تاریخ دقیق اعتبار بیمه‌نامه مطلع بود. اعتبار بیمه‌نامه خریداری‌شده در هر روز، در بامداد (00:00) روز بعد فعال می‌شود و تا بامداد آخرین روز بیمه‌نامه معتبر است.

برای مثال اگر تاریخ اتمام بیمه‌نامه شخص ثالث شما، دهم بهمن باشد اعتبار بیمه‌نامه در بامداد دهم بهمن به اتمام می‌رسد. حال اگر ظهر دهم بهمن بیمه شخص ثالث خودروی خود را تمدید کنید، بیمه‌نامه شما از بامداد یازدهم بهمن فعال می‌شود. درصورتی‌که در این فاصله (بامداد دهم تا بامداد یازدهم) برای خودروی شما حادثه رانندگی رخ دهد، پرداخت خسارت بر عهده شما خواهد بود.

با در نظر گرفتن این موضوع بهتر است که تمدید بیمه‌نامه خودروی خود را قبل از تاریخ اتمام آن انجام دهید. بسته به شرکت بیمه‌، امکان تمدید بیمه‌نامه از «یک ماه قبل از تاریخ اتمام آن» وجود دارد؛ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ،اما به دلیلی که متعاقباً توضیح داده خواهد شد، بهتر است «یک هفته مانده به اتمام اعتبار»، بیمه شخص ثالث خودرویتان را تمدید کنید.

برای مثال اگر بیست روز قبل از اتمام اعتبار، بیمه‌نامه شخص ثالث خود را تمدید کنید و در این فاصله مقصر یک حادثه رانندگی شناخته شوید، پرداخت خسارت طبق بیمه‌نامه قبلی انجام می‌شود. لذا درصورتی‌که بیمه‌نامه آخر شرایط بهتری به لحاظ میزان پوشش داشته باشد، در این سانحه منظور نمی‌شود. از طرفی هم‌پوشانی دو بیمه‌نامه به مدت طولانی از لحاظ اقتصادی نیز به‌صرفه نیست و ممکن است در محاسبه سال تخفیف در حق بیمه شخص ثالث نیز تأثیر داشته باشد؛ بنابراین برای جلوگیری از دیرکرد بیمه شخص ثالث بهتر است یک هفته مانده به مهلت تمدید و نه بیشتر، بیمه‌نامه جدید خریداری شود.

بهترین زمان برای تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث، یک هفته قبل از اتمام اعتبار بیمه‌نامه است.


نحوه محاسبه جریمه دیرکرد در بیمه شخص ثالث

دیرکرد بیمه شخص ثالث به‌صورت روزانه محاسبه می‌شود. به این صورت که فرد به ازای هر روز تأخیر در تمدید بیمه‌نامه باید مبلغی را به شرکت بیمه بپردازد. فرد در هنگام خرید بیمه‌نامه جدید، جریمه دیرکرد را مازاد بر حق بیمه شخص ثالث می‌پردازد.

درست مانند محاسبه بیمه شخص ثالث ایران، البرز و سایر شرکت‌ها، در محاسبه جریمه روزانه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ، نیز عوامل متعددی تأثیرگذارند که بسته به شرکت بیمه، متفاوت خواهند بود. همچنین عواملی مانند تعداد سیلندر ماشین برای محاسبه دیرکرد بیمه شخص ثالث ماشین‌های سواری، ظرفیت بار ماشین‌های بارکش و … وجود دارد. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای ماشین‌های سواری در سال ۱۴۰۰ حدوداً ۶ هزار تومان است.

با توجه به اینکه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ، نیازمند دقت بالا و در دست داشتن اطلاعات محاسباتی متنوعی می‌باشد می‌توانید در صورت فاصله افتادن در خرید بیمه‌نامه‌ شخص ثالثتان، به وب‌سایت استعلام و خرید آنلاین بیمه مدیر بیمه مراجعه کنید. در این سامانه با وارد کردن اطلاعات تاریخ سررسید آخرین بیمه‌نامه، جریمه دیرکرد بیمه ثالث در مبلغ نهایی حق بیمه برای صدور بیمه‌نامه جدید به شما اعلام می‌شود.

برای استعلام جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ به وب‌سایت  مدیر بیمه مراجعه کنید.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1400

هر سال، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را به شرکت‌‎های بیمه ابلاغ می‌کند. در بخشنامه مربوط به امسال نیز، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1400 به شکل جدول زیر ابلاغ شده است.

نوع وسیله نقلیه مبلغ جریمه دیرکرد روزانه 1400 (تومان)
سواری -کمتر از چهار سیلندر 5,308
سواری -پیکان، پراید و سپند 6,286
سواری -سایر چهار سیلندرها 7,390
سواری -بیش از چهار سیلندرها 8,270
موتورسیکلت گازی 1,318
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر 1,610
موتورسیکلت دو سیلندر به بالا 1,768
موتورسیکلت سه چرخ 1,902
بارکش تا 1 تن 6,503
بارکش بیش از 1 تن تا 3 تن 7,830
بارکش بیش از 3 تن تا 5 تن 9,911
بارکش بیش از 5 تن تا 10 تن 12,698
بارکش بیش از 10 تن تا 20 تن 14,776
بارکش بیش از 20 تن 15,660

مطابق جدول فوق، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1400 مانند سال‌ 99، برای خودروهای سواری (و با دسته‌بندی کمتر از چهار سیلندر، پراید، پیکان، سپند، سایر چهار سیلندرها و خودروهای شش سیلندر) متفاوت است. بر اساس جدول فوق، بیشترین جریمه دیرکرد بیمه ثالث  خودروهای بارکش بیشتر از بیست تن محاسبه می‌شود.

همان طور که در جدول بالا دیده می‌شود، در سال 1400 به ازای هر روزی که در خرید بیمه شخص ثالث خود دیر کنید، بین 5 تا 8 هزار تومان جریمه می‌شوید؛ پس توصیه ما این است که با ثبت یک یادآور برای سررسید خود، از تمدید به موقع بیمه شخص ثالث خودروی خود اطمینان حاصل کنید. بیمیتو، این امکان را به شما می‌دهد که با ثبت یادآور برای تمدید بیمه شخص ثالث، خیال خود را راحت کنید. فرقی نمی‌کند بیمه‌نامه شما برای کدام شرکت بیمه است، با ثبت یادآور می‌توانید در تاریخ سررسید خود نرخ بیمه شخص ثالث بیمه ایران، البرز و سایر شرکت‌های بیمه را استعلام کرده و نسبت به تمدید بیمه خود از هر شرکتی که خواستید اقدام کنید.

حداکثر میزان جریمه دیرکرد بیمه ثالث خودرو در سال 1400

هر چند جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به صورت روزانه محاسبه می‌شود، اما قانون برای جریمه دیرکرد یک سقف تعیین کرده است. مطابق قانون، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1400 نیز مانند سال پیش، حداکثر برای یک سال یا 365 روز محاسبه می‌شود. بنابراین اگر چند سال است که برای خودروی خود، بیمه نگرفته‌اید، قانون جریمه دیرکرد را برای تک‌تک روزهایی که گذشته است حساب نمی‌کند.


تأثیر جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بر تعداد سال تخفیف بیمه‌نامه

تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث و جریمه دیرکرد هیچ ارتباطی به هم ندارند؛ برای مثال یک خودروی مدل 95 را در نظر بگیرید که از بیمه ثالث آن تا سال 98 استفاده نشده است. در این صورت این خودرو چهار سال تخفیف عدم خسارت دارد. حال اگر تا سال 1400 بیمه این خودرو را تمدید نکنیم، همچنان چهار سال تخفیف عدم خسارت داریم. اما همانطور که گفته شد، هنگام تمدید بیمه این خودرو، باید معادل یک سال جریمه دیرکرد بپردازیم.


جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودروی متوقف شده در پارکینگ

در حالتی خاص ممکن است اعتبار بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه درحالی‌که به هر دلیلی در پارکینگ راهنمایی و رانندگی متوقف‌شده است به اتمام برسد. در این صورت وسیله نقلیه مذکور مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث نخواهد شد. در این مورد خاص، بیمه‌گزار باید نامه رسمی مجوز رفع توقیف را نزد نمایندگی بیمه ببرد و نمایندگی بیمه در صورت موافقت شرکت بیمه ناظر، از اعمال جریمه چشم‌پوشی می‌کند.


بخشودگی یا تخفیف جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

نماینده بیمه نمی‌تواند در محاسبه جریمه دیرکرد بیمه ثالث هیچ‌گونه تخفیف یا بخششی اعمال کند. درصورتی‌که چنین تخلفی صورت بگیرد و بیمه‌گزار در یک حادثه رانندگی مقصر شناخته شود، نه‌تنها شرکت بیمه خسارت ناشی از حادثه را پرداخت نخواهد کرد بلکه مقصر حادثه دفتر نمایندگی خواهد بود و باید پرداخت کامل خسارت را تقبل کند.

تجربه تاریخی نشان می‌دهد جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو، به طور معمول بخشوده نمی‌شود. در سال‌‌های اخیر و معمولاً در بیشتر مواقع، جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت بخشوده می‌شود. اما جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو، معمولا در مقطع مشخصی از سال و به عنوان مثال در ماه‌های پایانی سال 99 بخشیده شد. هر چند باید منتظر این باشیم که آیا شرکت‌های بیمه، جریمه دیرکرد را در سال 1400 نیز می‌بخشند یا نه ولی به طور کلی می‌توان گفت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده نمی‌شود.


 هرگز تاریخ تمام شدن بیمه شخص ثالث خود را فراموش نمی‌کنید!

در بهترین حالت باید تمدید بیمه شخص ثالث را چند روز پیش از موعد انجام داد. با توجه به میزان مشغله زندگی امروزی، امکان فراموش کردن تاریخ سررسید بیمه‌نامه بسیار زیاد است.

قبل از تمام شدن بیمه شخص کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند و برایتان پیامک یادآوری تمدید بیمه‌نامه ارسال می‌کنند. با تمدید به موقع می‌توانید از جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث پیشگیری کنید و در مواقع بروز حادثه نگرانی بابت هزینه‌ها نداشته باشید.

Source :bimito.com
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]