سوابق بیمه خودرو موضوع مهمی است که لازم است هر مالک خودرویی آن را پیگیری کند.سوابق بیمه ،داشتن بیمه نامه شخص ثالث مطابق قانون الزامی و اجباری است.سوابق بیمه ، هر خودرویی که بیمه نامه شخص ثالث نداشته باشد یا به موقع آن را تمدید نکرده باشد، جریمه ها و مجازات جداگانه ای را تجربه خواهد کرد.سوابق بیمه ، معمولا بیشتر مالکان خودرو از تاریخ سررسید بیمه نامه خود اطلاع دارند و می دانند که زمان تمدید بیمه در چه محدوده تاریخی است. سوابق بیمه ،اما موضوع استعلام سوابق بیمه خودرو از آن جهت اهمیت دارد که سوابق بیمه خودرو می تواند منجر به اختصاص تخفیفاتی قابل توجه در تمدید بیمه نامه شود. سوابق بیمه ،گرچه باز هم مالک خودرو از این موضوع طبیعتا اطلاع دارد، اما همیشه این امکان نیز وجود دارد که بتواند از روش های متعدد و مختلف برای استعلام سوابق بیمه خودروی خود اقدام کند.

به عبارت دیگر برای اینکه استعلام بگیرید بیمه نامه خریداری شده تقلبی نیست،سوابق بیمه ، یا زمانی که بیمه نامه ماشین به هر دلیل گم شده باشد و یا به عنوان مالک خودرو به هر دلیل نمی دانید که زمان سررسید بیمه نامه خودرو چه زمانی است و یا ممکن است خودرویی خریده‌ باشید و نمی ‌دانید که بیمه نامه‌اش معتبر است یا نه و مواردی از این دست، می توانید با استعلام سوابق بیمه خودرو به راحتی اعتبار بیمه نامه‌ را بررسی کنید.

روش استعلام سوابق بیمه خودرو

منظور از سوابق بیمه ، خودرو بررسی سابقه بیمه های صادر شده برای خودرو است. برای این کار سایت بیمه مرکزی بهترین مرجع است. تنها کافی است در میزکار بیمه مرکزی با انتخاب گزینه “پاسخ به استعلام سوابق بیمه ، خودرو” وارد صفحه استعلام سوابق بیمه خودرو شوید.

شما باید یکی از گزینه های ثبت استعلام جدید و یا پیگیری استعلام را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه ثبت استعلام جدید وارد صفحه ای می شوید که می ‌توانید با وارد کردن اطلاعات شخصی بیمه گذار استعلام سوابق بیمه ، چندین ساله بیمه ثالث و بیمه بدنه و یا هر دو نوع بیمه خودروی خود را از بیمه مرکزی دریافت کنید.

شما باید اطلاعات مربوط به رشته بیمه‌ای، کد ملی، سال تولد، شماره تلفن، شماره موبایل، استان و شهر را به سیستم ارائه دهید تا به این ترتیب همه بیمه نامه‌های ثالث و بدنه‌ای که به نام شخص در شرکت‌ های بیمه مختلف صادر شده است، به همراه رشته بیمه‌ای نمایش داده شود.

با وارد کردن اطلاعات مورد درخواست در سامانه سنهاب بیمه مرکزی کد تاییدیه ثبت استعلام سوابق بیمه خودرو را به شماره همراه وارد شده ارسال می کند. متن پیامک تایید به شرح زیر است:

“کد تاییدیه برای ادامه ثبت استعلام شما: —-/ کد پیگیری پس از ثبت استعلام برای شما ارسال خواهد شد. بیمه مرکزی ج.ا. ایران. “

پس از وارد کردن کد تاییدیه، روی گزینه «مرحله بعد» کلیک کنید. در صورت ثبت موفقیت آمیز استعلام سوابق بیمه خودرو، در قسمت تاییدیه نهایی متن زیر برایتان نمایش داده خواهد شد.

“خانم/ آقای … استعلام شما با کد پیگیری …….. با موفقیت ثبت شد. پیامک کد رهگیری برای شما ارسال شد و نتیجه آن در سایت بیمه مرکزی قسمت پیگیری استعلام، قابل مشاهده است. سامانه پاسخگویی به استعلام سوابق بیمه خودرو بیمه مرکزی ج.ا.ا-“

بنابراین می توانید نتیجه استعلام سوابق بیمه خودرو را در سایت بیمه مرکزی مشاهده کنید. در گزارشی که در نهایت در سایت بیمه مرکزی برای شما ارسال می شود، اطلاعات بیمه ای بیمه‌گذار، از جمله شماره بیمه‌نامه، تاریخ شروع و انقضای بیمه‌نامه، نامه های ثبت شده به نام بیمه شده در شرکت های بیمه، نوع بیمه‌نامه ها (بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه)، نام شرکت بیمه و وضعیت دریافت خسارت نشان داده‌ می ‌شود.

روش های استعلام اصالت بیمه خودرو

استعلام اصالت بیمه خودرو نوعی دیگری از استعلام است که با استعلام سوابق بیمه خودرو متفاوت است. باز هم برای استعلام اصالت بیمه خودرو بهترین، معتبرترین و اصلی ترین مرجع، سایت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی یا همان سنهاب است. در این سایت به چند روش امکان استعلام اصالت بیمه خودرو وجود دارد. کافی است در سامانه یاد شده وارد بخش (سامانه استعلام بیمه‌نامه ‌های وسایل نقلیه موتوری) شوید. در این بخش این امکان وجود دارد که از سه روش از بیمه نامه خود استعلام بگیرید. فراموش نکنید که استعلام اصالت با استعلام سوابق بیمه خودرو متفاوت است.

1. استعلام بر اساس شماره بیمه نامه

2. استعلام بر اساس کد یکتا بیمه نامه

3. استعلام بیمه نامه از طریق پیامک

4· استعلام اصالت بیمه خودرو به کمک شماره بیمه نامه

در آدرس https://www.centinsur.ir/index.aspx?pageid=306/ روی سربرگ “استعلام بیمه نامه” قرار بگیرید. همانطور که مشاهده می کنید در این سربرگ امکان استعلام اصالت بیمه خودرو از طریق شماره بیمه نامه و کد یکتای بیمه نامه وجود دارد.

تنها کافی است بیمه گذار شماره بیمه نامه ای که روی بیمه نامه درج شده است، به همراه نام شرکت بیمه، تلفن همراه و کد ملی بیمه گذار را در کادر مشخص وارد کند و از اصالت بیمه خودرو استعلام بگیرد.

· استعلام اصالت بیمه خودرو به کمک کد یکتا بیمه نامه سوابق بیمه

در همان سربرگ “استعلام بیمه نامه” این بار برای استعلام اصالت بیمه خودرو از کادر دست چپ، “استعلام بر اساس کد یکتای بیمه نامه” را انتخاب کنید. با وارد کردن کد یکتای بیمه نامه، شماره ملی و درج کد امنیت سایت می توانید اصالت بیمه خودرو را استعلام بگیرد. البته ممکن است از کد یکتای بیمه نامه خود اطلاعی نداشته باشید. باید بدانید که تمام بیمه نامه ها از سال ۱۳۹۷ به بعد دارای کد یکتا هستند. بنابراین اگر به بیمه نامه خود نگاه کنید، می توانید این کد را بیابید.

· استعلام اصالت بیمه خودرو به کمک پیامک سوابق بیمه

در این روش باید با رعایت فرمت مناسب ارسال پیامک از اصالت بیمه خودرو استعلام بگیرید. بنابراین سرشماره ۳۰۰۰۲۶۲۱ را در پیامرسان خود وارد کنید و بعد بر اساس فرمت زیر به این سرشماره پیامک بزنید و منتظر پاسخ سامانه بمانید.

فرمت اول ارسال پیامک : ۱*کد ملی بیمه گذار*شماره بیمه نامه چاپ شده.

مثال: ۱*۰۰۳۸۵۱۵۰۰۰*۹۱/۰۱/۰۰۲/۰۰۰۱۲۳

فرمت دوم ارسال پیامک:۲*کد ملی بیمه گذار*کد یکتای بیمه‌نامه.

مثال: ۲*۰۰۳۸۵۱۵۰۰۰*۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰

می بینید که این روش استعلام اصالت بیمه خودرو نیز به هر حال به شماره ملی یا کد یکتای بیمه نامه نیاز دارد.

جمع بندی

برای استعلام اصالت و سوابق بیمه خودرو از همین روش های یاد شده استفاده کنید و حتما به موقع این کار را انجام دهید تا دچار دردسر نشوید.

Source :virgool.io
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]