هنگام خرید، هزینه بیمه ماشین ایران، به عنوان قدیمی‌ترین هزینه بیمه ماشین اهمیت بالایی دارد. هزینه بیمه ماشین ایران، به اعتبار قدمت خود و اعتماد بیمه‌گزاران، بیشترین حجم فروش بیمه ثالث را به خود اختصاص داده است. هزینه بیمه ماشین از فاکتورهای مهم در انتخاب آن است.هزینه بیمه ماشین اگر شما بخواهید بیمه اتومبیل را بخرید، احتمالا به گزینه بیمه ثالث ایران نیز فکر خواهید کرد. اگر می‌خواهید بدانید: چگونه هزینه بیمه ماشین این شرکت در سال ۱۴۰۰ محاسبه می‌شود؟ شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

قانون راهنمایی و رانندگی، بیمه شخص ثالث را برای همه دارندگان وسایل نقلیه اجباری کرده است. بیمه شخص ثالث، رشته بیمه‌ متداولی است.اکثر شرکت‌های بیمه‌ای آن را ارائه می‌دهند. شرکت بیمه ایران هم از قافله عقب نمانده است. این شرکت بیمه، رشته بیمه های مختلفی  نظیر بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی، بیمه عمر را ارائه می‌کند. بیمه شخص ثالث ایران نیمی از بازار بیمه ثالث را قبضه کرده است. در ادامه می خواهیم به مزایا و پوشش‌ها، استعلام و خرید هزینه بیمه ماشین ایران بپردازیم.


هزینه بیمه ماشین ایران چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

نرخ بالایی از تصادفات جاده ای با خطر مرگ و میر و خسارت‌های مالی همراه بوده است. در شرایطی که قیمت خودرو و قطعات یدکی آن، سر به فلک می‌زند، خسارات مالی خودروها، کمرشکن خواهند بود. در مورد خسارات جانی، هم باید بگوییم که ۶۴۰ میلیون تومان، مبلغ دیه کامل در سال ۱۴۰۰، مبلغ کمی برای جان گرانقدر سرنشین خودروها نیست. به جز الزام قانونی، با توجه به چنین خساراتی، ضرورت بیمه شخص ثالث برای رانندگان پررنگ‌تر می گردد.

تعهدات بیمه ثالث ایران، در قبال بیمه‌گزاران شخص ثالث شامل پرداخت موارد زیر است:

هزینه بیمه ماشین ،خسارات جانی

نقص عضو، هزینه بستری و خدای نکرده فوت اشخاص ثالث و سرنشینان خودروی مقصر در تصادفی که راننده مقصر تصادف، بیمه شده شخص ثالث ایران باشد. میزان این خسارت برپایه دیه‌ای است که هر سال از طرف قوه قضاییه تعیین می‌گردد. مبلغ دیه کامل در ماه های حرام و غیرحرام تفاوت دارند. قوه قضاییه، مبلغ دیه کامل در سال ۱۴۰۰ را ۴۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است. این مبلغ در چهار ماه حرام ( ماه‌های محرم، ذی العقده، ذی الحجه و رجب) به ۶۴۰ میلیون می‌رسد.

هزینه بیمه ماشین ،خسارات مالی اشخاص ثالث

شرکت بیمه ایران، پوشش ۱۶۰ و ۳۲۰۰ میلیون ریال را به عنوان حداقل و حداکثر خسارات مالی بیمه ثالث درسال ۱۴۰۰ لحاظ کرده است.بیمه‌گزار می‌تواند از این بازه ، با توجه به استطاعت مالی خود، میزان پوشش مالی مناسب را انتخاب نماید. انتخاب پوشش مالی بالاتر، حق بیمه بیشتر را به همراه دارد، ولی این پرداخت اندکی بالاتر، بعدها به نفع بیمه‌گزار خواهد بود.چرا؟

ازآن‌جا که قیمت قطعات اتومبیل‌ها بالاست و شرکت بیمه ایران مبلغی بالاتر از پوشش مالی انتخاب شده را به اشخاص ثالث پرداخت نمی‌کند، کارشناسان متخصص مدیر بیمه به شما پیشنهاد می‌کنند:” در هنگام خرید بیمه شخص ثالث ایران، پوشش مالی بالاتر را در نظربگیرید.” زیرا احتمال تصادف از هیچ کس دور نیست. در شرایط بروز حوادث ، با دیدن هزینه بالای تعمیر یا تعویض قطعات به سرخود نکوبید که کاش کمی در انتخاب میزان خسارت مالی پوشش داده شده دل گنده تر عمل می کردم. اقلا خیالم راحت بود که شرکت بیمه ایران، کل مبلغ خسارت مالی را پرداخت خواهد کرد.

بنا به بخش‌نامه جدید بیمه مرکزی در ارتباط با تعهدات مالی بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰، اگر اعتبار بیمه شخص ثالث از سال ۹۹ تا ماه‌هایی از سال ۱۴۰۰ ادامه یابد، نیازی به الحاقیه برای بیمه شخص ثالث ندارند. صندوق خسارت بدنی مابقی خسارت را جبران خواهد کرد. اما در صورت تمایل بیمه‌گزار به افزایش میزان پوشش خسارت مالی، برای ما به التفاوت حداقل پوشش مالی ( حداقل پوشش مالی در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۱۱ و ۱۶ میلیون تومان است) باید در خسارات مالی الحاقیه بگیرد.


پوشش‌های هزینه بیمه ماشین ایران چه استثنائاتی دارد؟


استعلام هزینه بیمه ماشین ایران در سال ۱۴۰۰

در انتخاب و استعلام هزینه بیمه ماشین ایران همانند هر انتخاب دیگر دارای بعد مالی، قیمت عامل مهمی در تصمیم‌گیری است. در محاسبه هزینه بیمه ماشین ایران عوامل متعددی نقش دارند:

نرخ پایه تعرفه هزینه بیمه ماشین ایران در سال ۱۴۰۰

بانک مرکزی هر سال، نرخ پایه و تعرفه مشخصی را برای نرخ بیمه شخص ثالث تعیین می‌کند. شرکت‌های بیمه‌گر از جمله شرکت بیمه ایران، موظف به درنظرگرفتن این تعرفه درمحاسبه نرخ بیمه اتومبیل هستند. اساس تعیین مبلغ پایه هزینه بیمه شخص ثالث، تعداد سیلندرهای خودرو است.

نرخ پایه بیمه مرکزی برای محاسبه هزینه بیمه ماشین ایران در سال ۱۴۰۰ برای اتومبیل‌های مختلف به شرح زیر است :

نوع وسیله نقلیه حق بیمه (تومان)
کمتر از ۴ سیلندر ۱۹۳۷۵۰۰
پیکان، پراید و سپند ۲۲۹۴۳۰۰
سایر چهارسیلندرها ۲۶۹۷۱۰۰
بیش از چهار سیلندرها ۳۰۱۸۴۰۰

از عوامل دیگر که در محاسبه هزینه بیمه ماشین ایران تاثیرگذارند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

هزینه بیمه ماشین ،کاربری خودرو

کاربری شخصی یا تاکسی بودن خودرو بر هزینه بیمه ماشین آن تاثیرگذار است.

سقف تعهدات هزینه بیمه ماشین ایران

حداکثر پوشش خسارات مالی و جانی، سقف تعهدات بیمه‌ای است.شرکت بیمه ایران به ترتیب ۳۲۰ میلیون و ۶۴۰ میلیون تومان را برای سقف تعهدات مالی و جانی به بیمه‌گزاران پرداخت می‌کند.

جریمه دیرکرد تمدید هزینه بیمه ماشین ایران

اگر به بعد اجباری بودن بیمه شخص ثالث دقت کنیم، به اهمیت تمدید بیمه شخص ثالث پی می‌بریم. اگر در تمدید بیمه شخص ثالث اهمال یا فراموشی صورت گیرد، جریمه دیرکرد را در پی دارد. این جریمه دیرکرد در هنگام تمدید بیمه شخص ثالث ایران از بیمه‌گزار دریافت می‌گردد.

مدت اعتبار هزینه بیمه ماشین ایران

امکان صدور دو نوع بلندمدت یک ساله و کوتاه مدت چند ماهه برای این بیمه وجود دارد. در صورتی که بخواهید از امکان خرید بیمه کوتاه مدت شخص ثالث ایران استفاده نمایید، می‌توانید بیمه سه، شش یا نه ماهه داشته باشید. کارشناسان مدیر بیمه  خرید بیمه یک ساله شخص ثالث را پیشنهاد می‌کنند. در صورت خرید بیمه‌ نامه ثالث ایران با اعتبار کوتاه مدت، اندکی تعرفه آن بالاتر خواهد بود.

چگونه تخفیف هزینه بیمه ماشین ایران را دریافت کنم؟

اگر در مدت سال‌های دارا بودن بیمه شخص ثالث ایران، از این شرکت، خسارت دریافت نکرده باشید، به تعداد سال‌های این دوره، تخفیف عدم خسارت به شما تعلق می‌‌گیرد. این میزان تخفیف در هنگام تمدید از مبلغ بیمه شخص ثالث ایران کسر خواهد شد.

طبق قانون جدید بیمه ای سال ۹۷، به  ازای هر سال عدم دریافت خسارت از شرکت بیمه ایران، ۵% به نرخ تخفیف عدم خسارات اضافه می‌شود. این تخفیف در سال چهاردهم به حداکثر ۷۰% می‌رسد.

ضمنا شرکت بیمه ایران برای بیمه اتومبیل های صفر نیز تخفیف ۵% را لحاظ می‌کند.

تخفیفات عدم خسارت هزینه بیمه ماشین ایران چگونه کاهش می‌یابد؟

این سوال پیش می‌آید که اگر یک بار از شرکت بیمه‌گر، خسارت دریافت کنیم، آیا همه تخفیفات عدم خسارت بیمه ایران از بین خواهد رفت ؟ طبق قانون جدید بیمه، با دریافت خسارت از شرکت بیمه، تخفیفات عدم خسارت به یکباره صفر نمی‌شود بلکه به صورت پلکانی از میزان آن کسر می‌شود.

در جدول زیر می‌توانید نحوه کاهش تخفیفات عدم خسارت بیمه ثالث ایران را ببینید.

دفعات خسارت یک بار دو بار سه بار و بیشتر
میزان کاهش خسارت مالی ۲۰% ۳۰% ۴۰%
میزان کاهش خسارت جانی ۲۰% ۷۰% ۱۰۰%

تا کنون به بررسی پوشش‌ها و قیمت بیمه اتومبیل ایران پرداختیم حال اصلا چرا باید بیمه شخص ثالث ایران را انتخاب کنیم؟

برتری خرید هزینه بیمه ماشین ایران چیست؟

گاهی در هنگام بروز تصادف، امکان مراجعه حضوری بیمه‌گزار به نمایندگی‌های شرکت بیمه‌گر ایران وجود ندارد. شرکت بیمه ایران با ارائه مراکز سیار پرداخت خسارت در محل بروز تصادف، روند ارزیابی و پرداخت خسارت را تسهیل و تسریع کرده است.

 سقف بالای پوشش مالی خسارت هزینه بیمه ماشین ایران

با توجه به گرانی وسایل نقلیه و قطعات آن، تهیه بیمه ثالث موتورسیکلت و اتومبیل که میزان پوشش مالی بالایی را ارائه دهد، از اهمیت بالایی برخوردار است. تعداد محدودی از شرکت‌های بیمه‌گر، حداکثر میزان پوشش مالی را ارائه می‌کنند. خوشبختانه، شرکت بیمه ایران نیز یکی از این شرکت‌های بیمه‌گر است که سقف پوشش مالی ۳۲۰ میلیون تومانی را در سال ۱۴۰۰ به بیمه‌گزاران پرداخت می‌کند.

استعلام و خرید هزینه بیمه ماشین ایران

تاکنون ابعاد مختلف مربوط به استعلام و هزینه بیمه ماشین ایران را بررسی کردیم. حال اگر با توجه به پوشش‌ها، مزایا و شرایط بیمه اتومبیل ایران، تمایل به خرید این بیمه‌ نامه را دارید، امکان خرید حضوری آن از نمایندگی‌های بیمه ایران فراهم شده است. خرید آنلاین بیمه ایران علاوه بر استعلام و تعیین اصالت این بیمه از سامانه برخط بیمه ایران صورت می پذیرد. اگر مایل به صرفه جویی زمانی و خرید آسان هستید، در سایت modirebimeh.ir امکان خرید آنلاین هزینه بیمه ماشین ایران فراهم شده است.

مدیر بیمه که سامانه آنلاین استعلام بیمه ، مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه بدنه ، بیمه شخص ثالث ، بیمه مسافرتی از شرکت‌های بیمه‌گر متعدد است، امکان خرید راحت و آسان بیمه شخص ثالث ایران را نیز در سایت خود فراهم آورده است.شما می‌توانید با ورود به صفحه استعلام بیمه شخص ثالث ، ضمن وارد کردن مشخصات و شرایط بیمه‌ای مدنظر خود و مقایسه نرخ این بیمه از تمام شرکت‌های معتبر، بهترین بیمه شخص ثالث ایران را انتخاب نموده و خرید آنلاین بیمه را تجربه نمایید.

 

Source:bimeh.com
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]