پوشش بیمه بدنه ،بیمه بدنه خودرو از جمله خدمات بیمه‌ای است که علی‌رغم تعداد متقاضی بالا، روشی برای قیمت‌گیری دقیق آن اندیشیده نشده است.پوشش بیمه بدنه ، به‌صورتی که تفاوت بیمه بدنه خودرو در شرکت‌های مختلف برای خودرو و خدمات یکسان ممکن است تا چند هزار تومان تفاوت داشته باشد. پوشش بیمه بدنه ،در این میان علاوه بر قیمت بیمه بدنه خودرو، اطلاعات کافی نیز در اختیار متقاضیان قرار داده نمی‌شود و این موضوع منجر به خرید بدون آگاهی و درنتیجه سردرگمی بیمه‌گزار در حین حادثه و پیگیری روند دریافت خسارت می‌شود.پوشش بیمه بدنه ، در سامانه مدیر بیمه هر آنچه که برای خرید آگاهانه بیمه نامه خودرو لازم بود طی چندین مطلب توضیح داده شد. پوشش بیمه بدنه ،در اینجا تلاش بر این است که اطلاعات پایه در مورد بیمه بدنه خودرو به‌صورت شفاف بیان شود تا دید کلی نسبت به امکانات بیمه بدنه خودرو در اختیارتان قرارگیرد. در آینده در مطالب جداگانه به‌تفصیل به شرح هر یک از موارد خواهیم پرداخت.


پوشش‌های بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه خودرو همان‌طور که از نامش مشخص است مربوط به خسارات وارده به خودرو می‌شود و نه افراد. بیمه شخص ثالث، خسارات ناشی از هرگونه آسیب مالی به اشخاص زیان‌دیده غیر از راننده و هرگونه آسیب جرحی را تقبل می‌کند؛ بدین معنا که درصورتی‌که به‌وسیله نقلیه راننده مقصر خسارتی وارد شود بیمه شخص ثالث هیچ تعهدی در قبال جبران آن ندارد. در چنین شرایطی لزوم خریداری بیمه بدنه خودرو مطرح می‌شود. درصورتی‌که شخص برای وسیله نقلیه خود بیمه بدنه خریداری کند شرکت بیمه بخشی از خسارات وارده به خودروی شخص را درصورتی‌که آسیب ببیند پرداخت می‌کند به جز در مواردی که شخص در حادثه رانندگی زیان‌دیده باشد که در این شرایط بیمه شخص ثالث، راننده مقصر موظف به پرداخت خسارت می‌باشد.


پوشش‌های بیمه بدنه خودرو در تصادف

بیمه بدنه خودرو در تصادف در شرایط زیر پوشش‌هایی را برای بیمه‌گزار دارد:

پوشش‌های بیمه بدنه خودرو در تصادف

بیمه بدنه خودرو مانند بسیاری از بیمه‌های دیگر شامل دو دسته پوشش اصلی و پوشش اضافی است. پوشش بیمه بدنه ،برای خرید پوشش‌های اضافی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت ابتدا باید پوشش خطرات اصلی خریداری شود.

بیمه‌گزار می‌تواند هم در مواقعی که مقصر حادثه است و هم در مواقعی که مقصر حادثه نیست از بیمه بدنه استفاده کند.


خطرات اصلی

خطرات اصلی شامل حادثه جزئی و کلی، آتش‌سوزی و سرقت کلی است که به شرح زیر است:

1- حادثه

زمانی که خودرو دچار حادثه شود شرکت بیمه، متعهد به پرداخت خسارت ناشی از این حادثه است.پوشش بیمه بدنه ، برای مثال اگر بیمه‌گزار در حادثه رانندگی دچار خسارت شود درصورتی‌که مقصر باشد پرداخت بخشی از خسارت وارده به خودروی مقصر بر عهده شرکت بیمه خواهد بود. اگر خودرو بیمه‌گزار در اثر برخورد با جسمی ساکن آسیب ببیند نیز مشمول این پوشش می‌شود.

همچنین واژگونی و سقوط خودرو، برخورد اجسام خارجی به خودرو چه در حال حرکت و چه ساکن از زیرمجموعه‌های این پوشش هستند.


2- آتش‌سوزی

یکی دیگر از پوشش بیمه بدنه ،، حوادثی است که منجر به آتش‌سوزی می‌شوند. برای مثال اگر خودرو در اثر برخورد صاعقه دچار آتش‌سوزی و انفجار شود بیمه بدنه خودرو خسارات ناشی از این حادثه را تقبل می‌کند.

حوادثی که منجر به آتش‌سوزی می‌شوند، تحت پوشش بیمه بدنه ، هستند.


3- سرقت کلی

درصورتی‌که خودرو به سرقت رود، بیمه بدنه خودرو هزینه آن را تقبل خواهد کرد. به این نکته توجه کنید که پوشش سرقت بدنه ایران دو حالت دارد. در دسته‌بندی خطرات اصلی سرقت کلی مدنظر است و در این حالت وسایل جانبی خودرو تحت پوشش بیمه بدنه ، خودرو قرار نمی‌گیرند. این عامل در دسته‌بندی خطرات فرعی نیز گنجانده شده است که در این حالت، متقاضی می‌تواند در صورت تمایل قطعات و لوازم جانبی خودروی خود را تا سقف معینی بیمه کند و در صورت سرقت این لوازم، هزینه را از طریق دریافت خسارت از شرکت بیمه جبران کند که در بخش خطرات فرعی بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

به همین دلیل است که به بیمه بدنه بیمه سرقت خودرو هم می‌گویند.


خطرات فرعی

این خطرات در خرید بیمه بدنه اجباری نیستند و متقاضی در ازای انتخاب هر یک از پوشش‌ها باید هزینه جداگانه‌ای را علاوه بر هزینه مربوط به پوشش خطرات اصلی بپردازد. این خطرات شامل موارد زیر می‌باشند:

1- سرقت لوازم جانبی خودرو

سرقت کلی در بیمه بدنه خودرو

در این حالت متقاضی می‌تواند علاوه بر خرید خطرات اصلی بیمه بدنه خودرو که البته سرقت کلی نیز جزو آن است به‌صورت جداگانه تا سطحی که تمایل دارد، وسایل و لوازم جانبی خودروی خود مانند سیستم صوتی و رینگ و لاستیک را نیز تحت پوشش بیمه بدنه خودرو قرار دهد. در این شرایط اگر هر یک از این لوازم به سرقت بروند، شرکت بیمه پرداخت بخشی از هزینه آن‌ها را تقبل می‌کند.


2- هزینه رفت‌وآمد

بیمه‌گزار می‌تواند با خرید پوشش هزینه رفت‌وآمد درصورتی‌که به هر یک از دلایل خطرات اصلی به‌جز سرقت، قادر به استفاده از خودروی خود نبود تحت این پوشش، هزینه روزانه‌ای را در مدتی معین برای رفت‌وآمد خود از شرکت بیمه دریافت کند. پوشش بیمه بدنه ،این پوشش مخصوص خودروهای سواری است.

در صورتی که خودروی مورد بیمه سواری باشد، بیمه‌گزار می‌تواند پوشش هزینه رفت‌و‌آمد را خریداری کند.


3- هزینه مربوط به توقف

این پوشش بیمه بدنه ، مختص به بارکش‌ها و اتوکارها است. درصورتی‌که صاحب وسیله نقلیه این پوشش را خریداری کند اگر به دلیل هر یک از خطرات بیمه بدنه، خودرو متوقف شود شرکت بیمه هزینه خسارت ناشی از توقف آن را می‌پردازد.


4- بلایای طبیعی

بلایای طبیعی در بیمه بدنه خودرو

از طریق این پوشش می‌توان هزینه خسارات ناشی از بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله را از شرکت بیمه دریافت کرد. البته همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد خسارات ناشی از صاعقه جزو خطرات اصلی بیمه بدنه خودرو است و برای دریافت آن لازم نیست هزینه‌ اضافی پرداخته شود.


5- پاشیدن مایعات شیمیایی و اسید

با پرداخت حق بیمه اضافی می‌توان پوشش بیمه بدنه ، مربوط به ریختن مایعات شیمیایی روی بدنه ماشین را خریداری کرد. در واقع خرید این پوشش در بیمه بدنه خودرو بسیار مرسوم است. برای مثال درصورتی‌که رنگ بدنه خودرو در اثر ریخته شدن روغن ترمز از بین برود، خسارت ناشی از آن از طریق این پوشش قابل دریافت است.


6- حذف استهلاک

این مورد پوشش تنها در مورد خودروهایی می‌تواند اعمال شود که دارای تخفیف 45% به بالای عدم خسارت باشند. البته استهلاک باتری و لاستیک‌ها مشمول این پوشش نمی‌شوند.


7- حذف فرانشیز

فرانشیز موضوعی مهم در بیمه بدنه خودرو است که در آینده به‌تفصیل به توضیح آن خواهیم پرداخت. پوشش بیمه بدنه ،در این مورد که مربوط به پوشش‌های اضافی بیمه بدنه خودرو است درصورتی‌که بیمه‌گزار تخفیف دارای عدم خسارتی بیشتر از 45% باشد می‌تواند این پوشش را خریداری کند. همچنین این مورد، تنها خسارات اصلی به‌جز سرقت کلی، سرقت جزئی و خسارت کلی را تحت پوشش قرار می‌دهد.


8- شکسته شدن شیشه

خطرات فرعی بیمه بدنه خودرو

با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توان پوششی را خریداری کرد که مربوط به خسارات ناشی از شکسته شدن شیشه می‌شود. البته در این مورد، شیشه باید به‌تنهایی و بدون برخورد جسم خارجی شکسته شود؛ برای مثال در هنگامی‌که شیشه در اثر گرم و سرد شدن هوا می‌شکند. موتورسیکلت‌ها تحت پوشش بیمه بدنه ، این خطر قرار نمی‌گیرند.


9- ترانزیت

در حالت کلی بیمه بدنه خودرو تنها در داخل کشور دارای اعتبار می‌باشد. درصورتی‌که بیمه‌گزار قصد انتقال خودروی خود به خارج از کشور را دارد بهتر است پوشش ترانزیت را خریداری کند تا در محدوده جغرافیایی خارج از ایران نیز تحت پوشش بیمه بدنه ، خودرو قرار بگیرد. البته سرقت کلی و سرقت لوازم جانبی خودرو مشمول پوشش ترانزیت نمی‌شوند.

بیمه بدنه خودرو در خارج از کشور اعتبار ندارد مگر این‌که پوشش ترانزیت خریداری شود.


10- پوشش نوسانات قیمت بازار

این نوع پوشش بیمه بدنه ، به‌تازگی وارد حوزه بیمه بدنه خودرو شده است. بعد از افزایش ناگهانی قیمت خودرو در چند سال گذشته این پوشش بدین منظور تعریف شده است که خسارت دریافتی توسط فرد در صورت وجود نوسان در بازار تا سقف 20% سرمایه بیمه‌شده افزایش یابد. البته این در صورتی است که بیمه‌گزار ارزش واقعی خودروی خود را در هنگام خرید بیمه اعلام کرده باشد.

نکته‌ای که درباره پوشش‌های اضافی بیمه بدنه وجود دارد این است که این پوشش‌ها ممکن است همیشه توسط تمام شرکت‌های بیمه ارائه نشود و بعضی از شرکت‌های بیمه بعضی از این پوشش‌ها را اصلاً ارائه ندهند. برای مثال بیمه بدنه آسیا جزء معدود شرکت‌هایی است که پوشش هزینه توقف و حذف استهلاک را به بیمه‌گزار ارایه می‌دهد. می‌توان به سامانه مدیر بیمه مراجعه کرد و با استعلام و محاسبه آنلاین بیمه بدنه فهمید که بیمه بدنه ایران، البرز، پارسیان و… هر کدام، کدام‌یک از پوشش‌ها را ارائه می‌دهند.


خرید بیمه بدنه

خرید قسطی بیمه بدنه

برای خرید بیمه بدنه خودرو می‌توان به یکی از نمایندگی‌های بیمه مورد نظر مراجعه کرد و اقدام به خرید بیمه بدنه کرد. با این روش خرید امکان مقایسه شرکت‌های بیمه برای شما ایجاد نشده است؛پوشش بیمه بدنه ، مگر اینکه خود به چند شرکت بیمه مراجعه کنید و نسبت به قیمت و شرایط بیمه بدنه شرکت های مختلف اطلاعات کسب کنید. این کار کمی زمان بر است و شاید از حوصله خیلی از افراد خارج باشد. اما برای انتخاب بیمه مناسب و مقایسه طرح‌های مختلف می‌توان روی کمک مدیر بیمه حساب کرد!

مدیر بیمه سامانه‌ای برای خرید آنلاین بیمه است. با مدیر بیمه می‌توان نرخ بیمه شخص ثالث را بین شرکت‌های مختلف مانند بیمه ایران، البرز، آسیا و… مشاهده کرده و نسبت به خرید آنلاین انواع بیمه مثل بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی، بیمه عمر، بیمه درمان تکمیلی، بیمه مسافرتی و… اقدام کرد.

با مدیر بیمه فقط کافی است 5 دقیقه برای خرید بیمه خود زمان بگذارید تا مناسب‌ترین بیمه را برای خود انتخاب و خریداری کنید. پس از خرید، بیمه‌نامه رایگان درب منزل شما ارسال می‌شود.

Source :bimito
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]