برای تعیین قیمت نهایی بیمه شخص ‌ثالث خودرو اصفهان بیمه ایران و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه اصفهان عوامل و ملاک‌های مختلفی را باید در نظر گرفت که در ادامه به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت:

حق بیمه پایه قبلا از خرید آنلاین بیمه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی

بیمه مرکزی هر ساله حداقل و حداکثر مبلغ حق استعلام بیمه‌ شخص ثالث اصفهان را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند که این مبلغ بر اساس میزان دیه همان سال تعیین‌‌‌‌‌ می‌شود.

میزان دیه کامل در ماه حرام و ماه غیر حرام نیز هر ساله توسط قوه قضائیه اعلام‌‌‌‌‌ می‌گردد که بر همین اساس در سال 1400 دیه کامل در ماه حرام 360 میلیون تومان و در ماه غیر حرام 270 میلیون تومان تعیین شده است.

تخفیف بیمه شخص ثالث (تخفیف عدم خسارت)

یکی از عوامل مهم تاثیر گذار بر قیمت نهایی  و محاسبه بیمه ثالث، تخفیف عدم خسارت بیمه است؛ به این معنی که به تعداد سال‌‌‌‌‌هایی که بیمه‌گذار از بیمه ثالث خود استفاده نکرده باشد، به بیمه‌نامه او تخفیف عدم خسارت تعلق‌‌‌‌‌ می‌گیرد. در‌این صورت، زمانی که شخص بیمه‌گذار اقدام به تمدید بیمه‌نامه خود نماید، تخفیف تعداد سال‌های عدم‌خسارت بر حق‌بیمه پرداختی جدید آن اعمال می‌‌شود و مبلغ آن کاهش پیدا می‌کند.


1-بیمه آنلاین ایران

برای مثال اگر شخصی 1 سال از بیمه شخص‌ثالث خود استفاده نکرده باشد و در تصادفی مقصر شناخته نشده باشد، برای تمدید بیمه‌نامه شخص‌ثالث خود در سال آینده مشمول 5% تخفیف حق بیمه می‌شود. به همین ترتیب با افزایش تعداد سال‌‌‌‌های عدم خسارت، درصد تخفیف ثالث نیز افزایش می‌یابد.


2-جدول نرخ بیمه شخص ثالث 1400

در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث این تخفیفات به جای 8 سال، در 15 سال اعمال می‌شود. نحوه اعمال تخفیف عدم خسارت در قانون جدید در جدول زیر قابل مشاهده است:

تخفیف عدم خسارت میزان تخفیف به درصد

سال اول تخفیف 5%

سال دوم تخفیف 10%

سال سوم تخفیف 15%

سال چهارم تخفیف 20%

سال پنجم تخفیف 25%

سال ششم تخفیف 30%

سال هفتم تخفیف 35%

سال هشتم تخفیف 40%

سال نهم تخفیف 45%

سال دهم تخفیف 50%

سال یازدهم تخفیف 55%

سال دوازدهم تخفیف 60%

سال سیزدهم تخفیف 65%

سال چهاردهم تخفیف 70%

کاهش پلکانی تخفیف در صورت بروز خسارت

در قانون قبلی بیمه ثالث با اولین خسارت و کنده شدن کوپن بیمه‌نامه، تمام تخفیف سال‌های قبلی از بین می‌رفت؛ اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث شرایط تغییر کرده و کاهش تخفیفات به صورت پلکانی است. طبق تبصره 2 ماده 6 آیین‌نامه جدید تخفیف عدم خسارت، در صورت خسارت تمام تخفیفات بیمه‌گذار به یک‌باره از بین نمی‌رود. در جدول زیر می‌توانید تاثیر خسارت مالی و جانی را بر کاهش تخفیفات مشاهده کنید:

تعداد خسارت یک بار دو بار سه بار و بیشتر

مالی 20 درصد 30 درصد 40 درصد

جانی 30 درصد 70 درصد 100 درصد

جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه ثالث

یکی از عوامل تاثیرگذار بر نرخ حق‌ بیمه ثالث ، جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه است؛ به این شکل که در صورت عدم تمدید به موقع بیمه‌نامه ، حق بیمه شخص ثالث افزایش خواهد یافت.

جریمه دیرکرد به صورت روزانه محاسبه‌‌‌‌‌ می‌شود و مبلغ آن به نوع خودرو (تعداد سیلندر آن) بستگی دارد.

حداکثر میزان جریمه دیرکرد برای یک خودرو، معادل مبلغ جریمه دیرکرد 365 روز است؛ یعنی اگر خودرویی چند سال هم بیمه‌نامه نداشته باشد فقط جریمه دیرکرد یک‌سال به حق ‌بیمه او اضافه خواهد شد.


3-خرید بیمه شخص ثالث

کاربری خودرو – محاسبه بیمه شخص ثالث

نوع کاربری خودرو یکی از عوامل مهم تاثیر گذار بر میزان ریسک خودرو و در نهایت قیمت حق‌بیمه ثالث است. مثلا خودروهای آموزش رانندگی یا تاکسی‌ها، نسبت به خودروهای شخصی در معرض خطرات و حوادث رانندگی بیشتری هستند و باید حق بیمه شخص‌ثالث بیشتری را پرداخت کنند.

کاربری‌‌هایی که باعث افزایش حق بیمه شخص ثالث می‌شوند شامل:

کاربری صنعتی – محاسبه بیمه شخص ثالث

آمبولانس

آتش‌نشانی

تاکسی درون شهری و برون شهری

بارکش و …

میزان پوشش بیمه‌نامه شخص‌ثالث

‌میزان پوشش مالی بیمه خودرو ، میزان تعهد مالی شرکت بیمه را در مقابل بیمه‌‌گذار مشخص می‌نماید. بیمه مرکزی حداقل میزان پوشش مالی را برای سال 98، مبلغ 9 میلیون تومان تعیین کرده است. بیمه‌گذار با پرداخت حق بیمه بیشتر، می‌تواند پوشش مالی بالاتری را خریداری کرده و از خدمات بیشتری بهره‌مند شود.

حداکثر پوشش مالی بیمه‌نامه ثالث در بسیاری از شرکت‌‌‌‌های بیمه مبلغ 30 میلیون تومان است. البته بعضی از شرکت‌‌‌‌های بیمه پوشش‌‌‌‌های مالی بالاتری نیز ارائه‌‌‌‌‌ می‌دهند.

تخفیف شرکت بیمه – محاسبه بیمه شخص ثالث

شرکت‌‌های بیمه می‌توانند با استفاده از تخفیف‌‌های مجاز، قیمت پایین‌‌تری را به بیمه‌‌گذاران ارائه دهند. اما حتی با وجود اعمال تخفیف‌ بیمه شخص ثالث، حق‌بیمه دریافتی نباید از حداقل حق‌بیمه‌ تعیین شده توسط بیمه مرکزی کمتر باشد.

مدت اعتبار بیمه‌نامه – محاسبه بیمه شخص ثالث

مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص‌ثالث می‌تواند از چند روز تا یک سال باشد اما‌‌‌‌‌ می‌توان گفت که خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون‌ به‌‌صرفه‌‌تر است. به این دلیل که با توجه به بالا بودن ریسک بیمه‌‌های کوتاه مدت برای شرکت‌‌‌‌های بیمه، قیمت بیمه‌نامه کوتاه مدت از بیمه‌نامه یک ساله بیشتر خواهد بود.

باید توجه داشت که بیمه‌نامه شخص ثالث از ساعت 24 روز خریداری فعال می‌شود. مثلا اگر روز شنبه اقدام به خرید یا تمدید بیمه‌نامه کنید، بیمه‌نامه شما از ساعت 24 همان روز یا به عبارتی از ابتدای بامداد یکشنبه فعال خواهد بود.

سال ساخت و سن خودرو – محاسبه بیمه شخص ثالث

با توجه به افزایش ریسک خودروهای کهنه، در تمام شرکت‌های بیمه نرخی به عنوان ضریب کهنگی در نظر گرفته می‌شود. این نرخ معمولا برای خودروهایی با سن بیش از 15 سال محاسبه شده و به ازای هر سال 2 درصد به مبلغ بیمه‌نامه اضافه می‌گردد. حداکثر این ضریب برای ده سال کهنگی و معادل 20 درصد خواهد بود.

البته برخی شرکت‌های بیمه به طور کلی خودروهایی با سال ساخت بالا را تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار نمی‌دهند و از فروش بیمه‌نامه به این خودروها خودداری‌‌‌‌‌ می‌کنند.


1-خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران (همانند سایر شرکت‌های بیمه‌گر) برای تمامی مدل‌های خودرو در سایت مدیر بیمه امکان پذیر است. برای خرید راحت و آسان بیمه ایران (ثالث یا بیمه بدنه ایران) می‌توانید حق بیمه خودرو خود را بصورت آنلاین محاسبه کنید و در صورت نیاز به مشاوره درخصوص انواع بیمه‌ها با مدیر بیمه در تماس باشید.

بیمه شخص ثالث ایران با بیشترین سهم از بازار بیمه، پرطرفدارترین بیمه بین ایرانیان محسوب می‌شود. اما در اینجا می‌توانید قیمت بیمه شرکت ایران را با سایر شرکت‌‌های بیمه مقایسه و خرید کنید.


خرید اینترنتی بیمه ایران – محاسبه بیمه شخص ثالث

برای تمدید بیمه شخص ثالث ایران نیز تنها کافیست با کلیک بر روی این دکمه “خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران“، مشخصات خودروی خود را در فرم وارد کنید و قیمت بیمه شخص ثالث ایران را استعلام کنید و پس از آن  و با ثبت سفارش بیمه‌نامه خود را بصورت آنلاین تمدید کنید.


خرید بیمه آنلاین – محاسبه بیمه شخص ثالث

سفارش در مدیر بیمه به راحتی انجام میشود. در صورت نیاز به مشاوره و اطلاعات بیشتر با شماره 09131760166 با مدیر بیمه در ارتباط باشید.

بیمه‌نامه شما در کمترین زمان و در همان روز صادر خواهد شد. شما می‌توانید در زمان انتخابی بیمه‌نامه خود را با ارسال رایگان تحویل بگیرید.


2-تمدید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران

تمامی قوانینی که وضع می شوند به منظور کمک به بهبود زندگی بشر و جلوگیری از اتفاقاتی است که می تواند هیچ گاه قابل جبران نباشند. برای مثال می توان  اجباری کردن استفاده از بیمه شخص ثالث برای خودروها اشاره نمود. احتمال دارد که شما در حین رانندگی تصادف کنید و این اتفاق ممکن است برای هر فردی رخ بدهد حتی اگر تمامی قوانین و اصول رانندگی را از بر باشید باز هم باید به فکر اتفاقات پیش بینی نشده بود. در این زمان است که اهمیت بیمه شخص ثالث آشکار می گردد. پس همان گونه که متوجه شدید قانون اجبار در استفاده از بیمه شخص ثالث بسیار هم مفید است و زمانی که اعتبار بیمه نامه تمام می شود شما باید برای محاسبه بیمه شخص ثالث و تمدید بیمه شخص ثالث مراجعه کنید.


3-استعلام بیمه شخص ثالث ایران

جهت محاسبه بیمه شخص ثالث و استعلام بیمه خودرو و مشاور رایگان  در مدیر بیمه به قسمت استعلام بیمه شخص ثالث مراجعه و لطفا فرم زیر را کامل و ثبت کنید.


استعلام بیمه بدنه ایران

برای خرید بهترین بیمه بدنه ، استعلام قیمت و شرایط بیمه بدنه هر شرکت بسیار اهمیت دارد. برای استعلام بیمه بدنه ایران علاوه بر روش سنتی آن، یعنی مراجعه حضوری به شعب بیمه ایران، روش دیگری هم وجود دارد. روشی آسان تر و سریع تر که از طریق آن شما می‌توانید نرخ و شرایط بیمه‌نامه خود را به صورت آنلاین استعلام بگیرید. در این روش شما می‌توانید از طریق سایت مدیر بیمه، مشخصات خودروی خود را وارد کنید و استعلام بیمه بدنه ایران را به سادگی مشاهده کنید.


استعلام بیمه براساس شماره پلاک – محاسبه بیمه شخص ثالث

افرادی همواره سوال می کنند که آیا این امکان وجود دارد که بتوانند از روی شماره پلاک ماشین متوجه شوند که ماشین بیمه داشته است یا خیر و در جواب باید بدانید که سامانه ی در نظر گرفته شده تا در خصوص بیمه اطلاعاتی را به افراد بدهد و افراد با مراجعه به سامانه و وارد کردن اطلاعات می توانند نتایج جستجو را مشاهده کنند.

خدمات مختلفی در رابطه با بیمه ارائه می شود که یکی از آنها استعلام بیمه براساس شماره پلاک می باشد.این سامانه شامل شرکت های بیمه خصوصی و عمومی می باشد.بیمه مرکزی نیز تلاش کرده است تا خدمات الکترونیکی را به صورت اینترنتی ارائه بدهد.


استعلام بیمه مرکزی – محاسبه بیمه شخص ثالث

از طریق لینک زیر می توانید به سایت استعلام بیمه نامه بیمه مرکزی رفته و جستجوی خود را انجام دهید.

سیستم استعلام اطلاعات بیمه خودرو در سایت بیمه مرکزی


استعلام بیمه ایران

برای محاسبه بیمه شخص ثالث و خرید بهترِ بیمه شخص ثالث، استعلام قیمت و شرایط بیمه ثالث هر شرکت بسیار اهمیت دارد. برای استعلام بیمه شخص ثالث ایران علاوه بر روش سنتی آن، یعنی مراجعه حضوری به شعب بیمه ایران، روش دیگری هم وجود دارد. روشی آسان تر و سریع تر که از طریق آن شما می‌توانید نرخ و شرایط بیمه‌نامه خود را به صورت آنلاین استعلام بگیرید. در این روش شما می‌توانید از طریق سایت مدیر بیمه، مشخصات خودروی خود را وارد کنید و محاسبه بیمه شخص ثالث و استعلام بیمه شخص ثالث ایران را به سادگی مشاهده کنید.


استعلام آنلاین بیمه ایران – محاسبه بیمه شخص ثالث

استعلام آنلاین بیمه خودروها در سراسر کشور. (بیما) – محاسبه بیمه شخص ثالث
مدیرفناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از فراهم شدن امکان استعلام آنلاین بیمه خودروها در سراسر کشور خبر داد.به گزارش بیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی صنعت بیمه،’فرامرز فتح نژاد’ افزود: بیمه مرکزی شرایط استعلام از بیمه های خودروی سراسر کشور را بصورت online (برخط)فراهم کرده و با انعقاد قراردادی با سرویس اطلاعات ناجا هر چه بیشتر در جهت ارائه سرویس های فناوری اطلاعات(IT ) به شرکت های بیمه گام برداشته است.


استعلام بیمه ثالث – محاسبه بیمه شخص ثالث

مشاور عالی رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه اظهار داشت: در نشست مشترک اعضای شورای عالی بیمه و مدیران ارشد بیمه مرکزی با سندیکای بیمه گران تصمیمات مهمی در جهت پیشبرد امور و پیشرفت کارهای بیمه ای اتخاذ شد.وی افزود: ارتباط سیستمی موثر بصورت online برای شرکت های بیمه فراهم شده است تا از طریق مجازی الکترونیکی و بدون فوت وقت بتوانند از وضعیت خودرو و مالک آن با خبر شده و در زمان صدور بیمه نامه های اتومبیل به اطلاعات از طریق این سامانه، دسترسی داشته باشند.وی تصریح کرد: سامانه الکترونیکی استعلام از خودروها هم اکنون برای شرکت های بیمه قابل استفاده است و چند شرکت بیمه ای از مزایای آن در حال بهره برداری هستند. فتح نژاد در مورد این سامانه توضیح داد: از انجایی که صحت اطلاعات مربوط به خودرویی که قرار است بیمه شود حائز اهمیت است.


استعلام آنلاین بیمه شخص ثالث – محاسبه بیمه شخص ثالث

این سامانه الکترونیکی که از طریق اطلاعات ناجا تهیه و تائید شده است این امکان را به بیمه گران می دهد که در مورد مالک خودرو و وسیله نقلیه آنها اطلاعات دقیق را کسب کنند.وی افزود: شرکت های بیمه برای ارائه سرویس مناسب به بیمه گزاران نیازمند تائید اطلاعاتی هستند و بدین منظور بیمه مرکزی با ایجاد این سامانه در جهت اخذ اطلاعات بیمه گزاران، اقدام کرده است.


استعلام بیمه شخص ثالث خودرو – محاسبه بیمه شخص ثالث

به گفته مشاور رئیس کل بیمه مرکزی، این سامانه که بصورت الکترونیکی در دسترس شرکت های بیمه قرار داده شده است از بسیاری از تخلف ها و تقلب های احتمالی ، جلوگیری می کند.وی با اشاره به موارد مطروحه در نشست مدیران بیمه مرکزی با اعضای سندیکای بیمه گران گفت:در این نشست بر استفاده هرچه بیشتر شرکت های بیمه از سرویسی که بیمه مرکزی در اختیار بیمه گران قرار داده است، تاکید شد تا هرچه بیشتر در جهت جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه انها گام برداشته شود.فتح نژاد همچنین عنوان کرد: دست اندرکاران امور بیمه ای از طریق سندیکا و با نظارت بیمه مرکزی با شرکت اعتبار سنجی مشتریان، همکاری کنند.


4-نرخ بیمه شخص ثالث 1400

محاسبه بیمه شخص ثالث و حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث هر سال توسط بیمه مرکزی تعیین و به شرکت‌های بیمه ابلاغ‌ می‌شود. این مبلغ بر اساس میزان دیه و تعداد سیلندر خودرو مشخص‌ می‌گردد.


همچنین توجه داشته باشید که قیمت‌های اعلام شده، قیمت نهایی بیمه شخص ثالث نیست و عواملی مثل تخفیف عدم خسارت و یا جریمه دیرکرد‌ می‌تواند باعث کاهش یا افزایش نرخ آن شود.

در جدول زیر نرخ محاسبه بیمه شخص ثالث و حق بیمه شخص ثالث انواع خودروهای سواری را بر اساس تعداد سال تخفیف آن‌ها در سال 98 مشاهده می‌کنید (اعداد به تومان می‌باشند):


نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث در سال 1400

عوامل تعیین کننده حق بیمه شخص ثالث شامل موارد زیر است:

حق بیمه پایه:

همان طور که گفتیم محاسبه بیمه شخص ثالث و حق بیمه پایه شخص ثالث هر ساله توسط بیمه مرکزی تعیین‌ می‌شود که جدول آن را در مطالب فوق بررسی کردیم.


تخفیف عدم خسارت – محاسبه بیمه شخص ثالث

تخفیف عدم خسارت تعداد سال‌هایی است که شما به عنوان دارنده بیمه شخص ثالث حادثه‌ای برایتان رخ نداده باشد و از بیمه‌نامه خود استفاده نکرده باشید. همان طور که‌ می‌دانید هرچه تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت بیشتر باشد، قیمت بیمه‌نامه شما کمتر خواهد شد.

محاسبه بیمه شخص ثالث این تخفیف را در ادامه بررسی خواهیم کرد.


جریمه دیرکرد – محاسبه بیمه شخص ثالث

با توجه به اجباری بودن خرید بیمه شخص ثالث، در صورتی که بیمه‌گذار بیمه خود را به موقع تمدید نکند باید در زمان تمدید بیمه‌نامه جریمه پرداخت کند. نحوه محاسبه این جریمه به صورت روزشمار است که در جدول زیر حداقل مبلغ آن را برای خودروهای سواری و به ازای هر روز مشاهده‌ می‌کنید.


پوشش مالی بیمه‌نامه – محاسبه بیمه شخص ثالث

اگر در زمان خرید بیمه شخص ثالث پوشش مالی بیشتری را انتخاب کنید، قیمت بیمه‌نامه شما افزایش پیدا خواهد کرد اما در زمان دریافت خسارت‌ می‌توانید خسارت حادثه رخ داده را به صورت کامل تری دریافت کنید.


تخفیف شرکت‌های بیمه – محاسبه بیمه شخص ثالث

طبق قانون بیمه شخص ثالث، حداکثر تخفیفی که شرکت‌های بیمه‌ می‌توانند به بیمه‌گذاران ارائه دهند، 2.5 درصد است. تا سال گذشته تمامی شرکت‌های بیمه به جز بیمه ایران این تخفیف 2.5 درصدی را به بیمه‌گذاران خود ارائه‌ می‌دادند اما در اسفند ماه سال 97 بیمه مرکزی طبق ابلاغیه‌ای شرکت‌های بیمه را از ارائه این تخفیف منع کرد که در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بیمه با توجه به این ابلاغیه از ارائه تخفیف 2.5 درصدی خودداری‌ می‌کنند.


جدول تخفیف بیمه شخص ثالث سال 1400

یکی از تخفیف‌های بسیار مهم در محاسبه ارزان ترین بیمه شخص ثالث و خرید بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت است که‌ می‌تواند قیمت نهایی این بیمه را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث در سال 98 نیز مشابه سال 97 و طبق جدول زیر محاسبه‌ می‌شود. حداکثر میزان تخفیف که در سال چهاردهم تکمیل‌ می‌شود نیز همان 70 درصد است.


الحاقیه بیمه شخص ثالث سال 1400

با افزایش نرخ دیه یکی از سوالاتی که برای بیمه‌گذاران مطرح‌ می‌شود، لزوم دریافت الحاقیه است. قبل از تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث، در صورت افزایش نرخ دیه دارندگان این بیمه موظف به دریافت الحاقیه بودند اما پس از تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث،محاسبه بیمه شخص ثالث و پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دیه جدید و نرخ تعهدشده شرکت بیمه به عهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی است و دیگر نیازی به دریافت الحاقیه نیست.


5-محاسبه قیمت بیمه اتومبیل

برای محاسبه بیمه شخص ثالث و تعیین قیمت نهایی بیمه شخص ‌ثالث، عوامل و ملاک‌های مختلفی را باید در نظر گرفت که در ادامه به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت:

 1. حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی

 2. بیمه مرکزی هر ساله حداقل و حداکثر مبلغ حق بیمه‌ شخص ثالث را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند که این مبلغ بر اساس میزان دیه همان سال تعیین‌‌‌‌‌ می‌شود.
  میزان دیه کامل در ماه حرام و ماه غیر حرام نیز هر ساله توسط قوه قضائیه اعلام‌‌‌‌‌ می‌گردد که بر همین اساس در سال 98 دیه کامل در ماه حرام 360 میلیون تومان و در ماه غیر حرام 270 میلیون تومان تعیین شده است.
 3. تخفیف بیمه شخص ثالث (تخفیف عدم خسارت) – محاسبه بیمه شخص ثالث

 4. یکی از عوامل مهم تاثیر گذار بر قیمت نهایی بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت بیمه است؛ به این معنی که به تعداد سال‌‌‌‌‌هایی که بیمه‌گذار از بیمه ثالث خود استفاده نکرده باشد، به بیمه‌نامه او تخفیف عدم خسارت تعلق‌‌‌‌‌ می‌گیرد. در‌این صورت، زمانی که شخص بیمه‌گذار اقدام به تمدید بیمه‌نامه خود نماید، تخفیف تعداد سال‌های عدم‌خسارت بر حق‌بیمه پرداختی جدید آن اعمال می‌‌شود و مبلغ آن کاهش پیدا می‌کند.

محاسبه هزینه بیمه شخص ثالث

برای مثال اگر شخصی 1 سال از بیمه شخص‌ثالث خود استفاده نکرده باشد و در تصادفی مقصر شناخته نشده باشد، برای تمدید بیمه‌نامه شخص‌ثالث خود در سال آینده مشمول 5% تخفیف حق بیمه می‌شود. به همین ترتیب با افزایش تعداد سال‌‌‌‌های عدم خسارت، درصد تخفیف ثالث نیز افزایش می‌یابد.
در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث این تخفیفات به جای 8 سال، در 15 سال اعمال می‌شود. نحوه اعمال تخفیف عدم خسارت در قانون جدید در جدول زیر قابل مشاهده است:

محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث 1400

تخفیف عدم خسارتمیزان تخفیف به درصد
سال اول تخفیف5%
سال دوم تخفیف10%
سال سوم تخفیف15%
سال چهارم تخفیف20%
سال پنجم تخفیف25%
سال ششم تخفیف30%
سال هفتم تخفیف35%
سال هشتم تخفیف40%
سال نهم تخفیف45%
سال دهم تخفیف50%
سال یازدهم تخفیف55%
سال دوازدهم تخفیف60%
سال سیزدهم تخفیف65%
سال چهاردهم تخفیف70%

کاهش پلکانی تخفیف در صورت بروز خسارت

در قانون قبلی بیمه ثالث با اولین خسارت و کنده شدن کوپن بیمه‌نامه، تمام تخفیف سال‌های قبلی از بین می‌رفت؛ اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث شرایط تغییر کرده و کاهش تخفیفات به صورت پلکانی است. طبق تبصره 2 ماده 6 آیین‌نامه جدید تخفیف عدم خسارت، در صورت خسارت تمام تخفیفات بیمه‌گذار به یک‌باره از بین نمی‌رود. در جدول زیر می‌توانید تاثیر خسارت مالی و جانی را بر کاهش تخفیفات مشاهده کنید:

محاسبه بیمه شخص ثالث اتومبیل

تعداد خسارتیک باردو بارسه بار و بیشتر
مالی20 درصد30 درصد40 درصد
جانی30 درصد70 درصد100 درصد
 1. جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه ثالث
 2. یکی از عوامل تاثیرگذار بر نرخ حق‌بیمه ثالث، جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه است؛ به این شکل که در صورت عدم تمدید به موقع بیمه‌نامه ، حق بیمه شخص ثالث افزایش خواهد یافت.
  جریمه دیرکرد به صورت روزانه محاسبه‌‌‌‌‌ می‌شود و مبلغ آن به نوع خودرو (تعداد سیلندر آن) بستگی دارد.
  حداکثر میزان جریمه دیرکرد برای یک خودرو، معادل مبلغ جریمه دیرکرد 365 روز است؛ یعنی اگر خودرویی چند سال هم بیمه‌نامه نداشته باشد فقط جریمه دیرکرد یک‌سال به حق ‌بیمه او اضافه خواهد شد.

محاسبه بیمه شخص ثالث خودرو بیمه ایران

 1. کاربری خودرو
 2. نوع کاربری خودرو یکی از عوامل مهم تاثیر گذار بر میزان ریسک خودرو و در نهایت قیمت حق‌بیمه ثالث است. مثلا خودروهای آموزش رانندگی یا تاکسی‌ها، نسبت به خودروهای شخصی در معرض خطرات و حوادث رانندگی بیشتری هستند و باید حق بیمه شخص‌ثالث بیشتری را پرداخت کنند. کاربری‌‌هایی که باعث افزایش حق بیمه شخص ثالث می‌شوند شامل:
  • کاربری صنعتی
  • آمبولانس
  • آتش‌نشانی
  • تاکسی درون شهری و برون شهری
  • بارکش و …
 3. میزان پوشش بیمه‌نامه شخص‌ثالث
 4. ‌میزان پوشش مالی بیمه‌نامه، میزان تعهد مالی شرکت بیمه را در مقابل بیمه‌‌گذار مشخص می‌نماید. بیمه مرکزی حداقل میزان پوشش مالی را برای سال 98، مبلغ 9 میلیون تومان تعیین کرده است. بیمه‌گذار با پرداخت حق بیمه بیشتر، می‌تواند پوشش مالی بالاتری را خریداری کرده و از خدمات بیشتری بهره‌مند شود.
  حداکثر پوشش مالی بیمه‌نامه ثالث در بسیاری از شرکت‌‌‌‌های بیمه مبلغ 30 میلیون تومان است. البته بعضی از شرکت‌‌‌‌های بیمه پوشش‌‌‌‌های مالی بالاتری نیز ارائه‌‌‌‌‌ می‌دهند.

فرمول محاسبه بیمه شخص ثالث خودرو

 1. تخفیف شرکت بیمه
 2. شرکت‌‌های بیمه می‌توانند با استفاده از تخفیف‌‌های مجاز، قیمت پایین‌‌تری را به بیمه‌‌گذاران ارائه دهند. اما حتی با وجود اعمال تخفیف‌ بیمه شخص ثالث، حق‌بیمه دریافتی نباید از حداقل حق‌بیمه‌ تعیین شده توسط بیمه مرکزی کمتر باشد.
 3. مدت اعتبار بیمه‌نامه
 4. مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص‌ثالث می‌تواند از چند روز تا یک سال باشد اما‌‌‌‌‌ می‌توان گفت که خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون‌ به‌‌صرفه‌‌تر است. به این دلیل که با توجه به بالا بودن ریسک بیمه‌‌های کوتاه مدت برای شرکت‌‌‌‌های بیمه، قیمت بیمه‌نامه کوتاه مدت از بیمه‌نامه یک ساله بیشتر خواهد بود.
  باید توجه داشت که بیمه‌نامه شخص ثالث از ساعت 24 روز خریداری فعال می‌شود. مثلا اگر روز شنبه اقدام به خرید یا تمدید بیمه‌نامه کنید، بیمه‌نامه شما از ساعت 24 همان روز یا به عبارتی از ابتدای بامداد یکشنبه فعال خواهد بود.

محاسبه مبلغ بیمه شخص ثالث خودرو

 1. سال ساخت و عمر خودرو
 2. با توجه به افزایش ریسک خودروهای کهنه، در تمام شرکت‌های بیمه نرخی به عنوان ضریب کهنگی در نظر گرفته می‌شود. این نرخ معمولا برای خودروهایی با عمر بیش از 15 سال محاسبه شده و به ازای هر سال 2 درصد به مبلغ بیمه‌نامه اضافه می‌گردد. حداکثر این ضریب برای ده سال کهنگی و معادل 20 درصد خواهد بود.
  البته برخی شرکت‌های بیمه به طور کلی خودروهایی با سال ساخت بالا را تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار نمی‌دهند و از فروش بیمه‌نامه به این خودروها خودداری‌‌‌‌‌ می‌کنند.

محاسبه بیمه شخص ثالث ایران موتورسیکلت

همانطور که می‌دانید طبق قوانین داشتن بیمه شخص ثالث برای دارندگان همه وسایل نقلیه موتوری زمینی و ریلی (اعم از موتورسیکلت، سواری، مسافری و بارکش) اجباری است؛ در قانون بیمه شخص ثالث، کلمه «اجباری» به صراحت دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی را موظف به تهیه این بیمه نامه کرده است.


بیمه آنلاین موتورسیکلت

نداشتن بیمه شخص ثالث برای این وسایل از جمله موتورسیکلت جرم محسوب می شود؛ و قوانین آن با هدف حمایت از اشخاص زیان‌دیده در حوادث رانندگی تدوین گردیده است. بنابراین موتورسیکلت هم حتما باید دارای بیمه شخص ثالث باشد و تمام دارندگان موتورسیکلت موظفند قبل از استفاده از هر وسیله نقلیه موتوری خود، اول بیمه شخص ثالث، را کنترل نموده و از اعتبار آن برای پوشش دهی خسارت‌های جانی و مالی حوادث احتمالی مطمئن شوند. شخص ثالث موتورسیکلت یکی از انواع بیمه‌های مسئولیت است که مسئولیت راننده را در مقابل اشخاص دیگر (ثالث) بیمه می‌کند. منظور از شخص ثالث، کلیه اشخاصی است که در اثرحوادث وسائل نقلیه موتوری زمینی دچار زیانهای بدنی و یا مالی می‌شوند؛ اعم از اینکه داخل و یا خارج از وسیله نقلیه بیمه شده باشند، بغیر از راننده مسبب حادثه.

خطرات مورد تعهد بیمه موتور سیکلت در بیمه شخص ثالث خطرات زیر تحت پوشش بیمه است:

 • 1. تصادف، تصادم، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی و یا انفجار وسایل نقلیه
 • 2. خسارتهایی که از محمولات وسیله نقلیه به اشخاص ثالث وارد می‌شود.
 • 3. پرداخت غرامت فوت و نقص عضو دائم و موقت اشخاص ثالث شامل دیه و ارش (دیه نقص عضو موقت که توسط قاضی تعیین می‌شود)
 • 4. جبران هزینه‌های درمانی ناشی از مصدومیت اشخاص ثالث در سوانح رانندگی؛ چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد.
 • 5. جبران خسارتهای مالی وارد به اشخاص ثالث

محاسبه آنلاین بیمه شخص ثالث ایران

ورود و گسترش استفاده از اینترنت به صنعت بیمه و الکترونیکی شدن آن، باعث ایجاد تحولات گسترده و همچنین بهبود کیفیت ارائه خدمات در این صنعت شده است.
خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث نسبت به خرید حضوری آن مزایای مختلفی دارد از جمله: امکان مقایسه کامل و دقیق اطلاعات شرکت‌‌‌‌های بیمه قبل از خرید، قدرت انتخاب بالا در میان بیمه‌‌‌‌های مختلف، سرعت در مراحل خرید بیمه، صرفه جویی در زمان و هزینه، امکان دریافت مشاوره تخصصی در تمام مراحل خرید بیمه و …
در مجموع‌‌‌‌‌ می‌توان گفت که خرید اینترنتی انواع بیمه از جمله بیمه شخص ثالث، تجربه خریدی ساده، مطمئن و آگاهانه را برای شما به همراه خواهد داشت.


تخفیف بیمه شخص ثالث ایران – محاسبه بیمه شخص ثالث

طبق تبصره 4 ماده 18 قانون بیمه شخص ثالث، شرکت‌های بیمه ‌می‌توانند تا دو و نیم درصد (5/2 درصد) کمتر از نرخ‌های مصوب شورای عالی بیمه را ملاک عمل خود قرار دهند. اعمال تخفیف بیشتر از دو و نیم درصد (5/2 درصد) توسط شرکت‌های بیمه، منوط به کسب مجوز از بیمه مرکزی است. بیمه مرکزی در اعطای این مجوز باید توانگری مالی شرکت و شرایط عمومی بازار و حفظ رقابت‌پذیری شرکت‌های بیمه را مدنظر قرار دهد. همچنین شرکت‌های بیمه ‌می‌توانند در صورت ارائه خدمات ویژه به مشتریان، با تأیید بیمه مرکزی تا دو و نیم درصد در بیش از قیمت‌های تعیین‌شده توسط بیمه مرکزی، از ‌بیمه‌گذار دریافت کنند.

همچنین آن دسته از دارندگان خوش‌سابقه بیمه که تا پایان سال بیمه‌ای ‌بیمه‌نامه خود دچار حادثه‌ای نشده باشند و یا خسارتی از محل بیمه شخص ثالث از جانب شرکت بیمه خود دریافت نکرده‌اند، مشمول تخفیف عدم خسارت و یا تخفیف بیمه شخص ثالث هنگام تمدید ‌بیمه‌نامه ثالث خود خواهند شد.


تخفیف ویژه بیمه شخص ثالث – محاسبه بیمه شخص ثالث

کلیه دارندگان بیمه نامه شخص ثالث از شرکت بیمه آسیا که بیمه نامه آنها دارای تخفیف عدم خسارت می باشد در صورت خرید بیمه نامه برای همان وسیله نقلیه برای اولین بار می توانند به میزان سالهای تخفیف اعمال شده بر روی بیمه نامه شخص ثالث خود ، از تخفیف عدم خسارت روی بیمه نامه بدنه جدید بهره مند گردند


6-فرمول محاسبه بیمه بدنه

در نحوه محاسبه بیمه بدنه ایران ، حق ‌بیمه بدنه برخلاف بیمه شخص ثالث مقدار و نرخ پایه مشخصی ندارد و براساس انتخاب پوشش‌های مختلف توسط شخص بیمه‌گذار و تخفیف‌های متفاوتی که شرکت‌های بیمه بر آن اعمال می‌کنند، متغیر می‌باشد. به همین دلیل مقایسه قیمت بیمه‌ بدنه در شرکت‌های مختلف بیمه، نکته بسیار مهمی قبل از خرید این بیمه است.


بهترین بیمه بدنه خودرو

تعداد بیمه‌نامه‌هایی که هر شرکت در طول یکسال فروخته و سهم آن از بازار بیمه می‌تواند معیار خوبی برای سنجش موفقیت شرکت و محبوبیت آن در میان مردم باشد. بر اساس سالنامه‌ی آماری منتشر شده توسط  بیمه مرکزی، سهم شرکت‌ها از فروش بیمه بدنه در سال 96 به شرح زیر است:

نام شرکتسهم از بازارنرخ رشد
بیمه ایران43.39%14.99%
بیمه آسیا14.99%12.53%
بیمه پارسیان7.79%31.61%
بیمه البرز6.33%8.49%
بیمه دانا5.19%16.61%
بیمه معلم4.21%4/46
بیمه پاسارگاد2.39%15.76%
بیمه سامان0.66%19.72%

بیمه ایران، بیمه آسیا و بیمه پارسیان، بیشترین فروش بیمه‌نامه را به خود اختصاص داده اند و سه شرکت  اول در فروش بیمه بدنه هستند. بیمه معلم، پاسارگاد و سامان علی‌رغم فروش پایین، رشد بالایی را در بیمه بدنه تجربه کرده‌اند.


7-بیمه شخص ثالث چیست

اگر راننده یک وسیله نقلیه زمینی هستید، حتما با بیمه شخص ثالث آشنایی دارید چون برای تردد و رانندگی حتما موظف به داشتن بیمه شخص ثالث هستید. اما خیلی از راننده‌های تازه‌کار و حتی بعضی از راننده‌های با تجربه درک درستی از مفهوم بیمه شخص ثالث ندارند و گاهی اوقات نداشتن دانش کافی در این زمینه باعث بروز مشکلات و هزینه‌هایی برای راننده‌ها می‌شود.

در این پست مفهوم بیمه شخص ثالث را توضیح داده و به مهمترین سوالات در این زمینه پاسخ داده ایم. بیمه شخص ثالث بخش اعظمی از بازار بیمه را به خود اختصاص داده است و در قانون نیز اجباری بودن داشتن این بیمه، تاکیدی روی اهمیت آن است.


بیمه شخص ثالث قسطی – محاسبه بیمه شخص ثالث

 

شرایط بیمه شخص ثالث قسطی تفاوتی با بیمه شخص ثالثی که به صورت نقدی خریداری می‌شود ندارد و تنها تفاوت آن در مرحله خرید و نحوه پرداخت حق بیمه است.

همچنین قیمت بیمه شخص ثالث به صورت نقد و قسطی هر دو با هم برابر است و مدیر بیمه در ازای ارائه بیمه قسطی، سود و یا ما به تفاوتی از شما دریافت نخواهد کرد. در واقع این بیمه بدون هیچ بهره یا کارمزدی توسط مدیر بیمه به مشتریان ارائه می‌شود.

نکته مهم دیگر این است که در بیمه ثالث اقساطی کیفیت پرداخت خسارت و ارائه خدمات تفاوتی با بیمه ثالث نقدی ندارد.

این بیمه بعد از واریز پیش پرداخت و تنظیم چک‌های مربوطه فعال شده و اعتبار بیمه از ساعت 24 همان روز آغاز‌ می‌گردد.


بیمه موتور اقساطی – محاسبه بیمه شخص ثالث

برای خرید بیمه موتور سیکلت اقساطی نیاز است که شما مبلغی از حق بیمه موتور سیکلت خود را به‌صورت نقدی و مابقی حق بیمه را در یک یا دو قسط پرداخت کنید. این مبلغ باقی‌مانده از حق بیمه موتور سیکلت که به‌صورت اقساط پرداخت می‌شود باید به‌صورت چک باشد. این‌که شما باید چه مقدار از حق بیمه خود را به‌صورت نقدی و مابقی حق بیمه را در چند قسط پرداخت کنید، بستگی به نمایندگی شرکت بیمه‌گر دارد. استانداردترین حالت موجود برای خرید بیمه موتور سیکلت اقساطی این است که 50 درصد از حق بیمه موتور سیکلت را به‌صورت نقدی و 50 درصد باقی‌مانده را در یک یا دو فقره چک پرداخت کنید. فاصله ماه‌هایی که باید چک‌ها پرداخت شود نیز بسته به شرایط نمایندگی بیمه موردنظر است.


بیمه شخص ثالث از دم قسط – محاسبه بیمه شخص ثالث

شما میتوانید با توجه به شرکت مورد نظر خود بیمه شخص ثالث قسطی بیمه ایران  را از مدیر بیمه خریداری کنید.

 

source : modirebimeh

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]